Panoramik radyografilerde daimi diş germi eksikliği, supernumere diş, gömülü diş ve retine diş varlığının incelenmesi
Radiographic evaluation of dental agenesis, supernumerary teeth, impactedteeth and retained primary teeth on children
- Tez No: 713178
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÖLMEZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı; Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne 2013 ile 2015 yılları başvuran hastalarda diş eksikliği, supernumere diş, gömülü diş ve retine diş varlığı değerlendirilerek Türk toplumundaki dağılımlarının ve görülme şekillerinin belirlenmesidir. Çalışmada, 6 ile 18 yaşları arasındaki çocuklardan herhangi bir sebeple alınmış toplamda 11,781 panoramik radyografi incelenmiştir. 3. molar dişler bu çalışma kapsamında değerlendirilmemiştir. Türk toplumunda çocuklarda diş eksikliği görülme prevalansı %6, supernumere diş görülme prevalansı %1,76, gömülü diş görülme prevalansı %5,9 ve retine diş görülme prevalansı %4,3 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study was to evaluate the distrubition and condition of dental agenesis, supernumerary teeth, impacted teeth and retained teeth in a sample of Turkish patients who referred to the Gazi University Faculty of Dentistry between 2013 and 2015. This study was performed using panoramic radiography of 11,781 patients, who ranged in age from 6 to 18 years old. The third molars were excluded from the study Dental agenesis was the most frequently observed anomaly (6%), followed by impacted teeth (5,9%), retained teeth (4,3 %) and supernumerary teeth (1,76 %).