Güneş enerjsi destekli konut ısıtma ve sıcak su hazırlama sisteminin incelenmesi
Residential solar energy heating and hot water preparation system investigation
  1. Tez No: 275897
  2. Yazar: OSMAN BAYDUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUDE ELTEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada yer kaynaklı ısı pompası kullanılarak Muğla ilinde 48 m2'lik bir konutun ısınması ve sıcak su ihtiyacının karşılanması teorik olarak incelenmiştir. Sistemin tasarımında düzlemsel bir sıcak su kolektörü, bir depo tankı ve ısı pompası gibi elemanların yanı sıra kompresör, buharlaştırıcı, yoğuşturucu gibi elemanlardan da yararlanılmıştır.Çalışmada ele alınan konutun ısıtma tesisatı standartlara ve ilgili yönetmeliklere bağlı kalınarak projelendirildiği varsayılmıştır. Konutun ısıl ihtiyacı tespit edilerek ısıtma tesisatına ait cihaz seçimleri yapılmıştır. Teorik hesaplamalarda gerek duyulan veriler olan aylık ortalama ışınım değerleri ve aylık ortalama sıcaklık değerleri meteoroloji kayıtlarından elde edilmiştir.Materyal ve yöntemler ışığında sistemin ekonomik analizi yapılarak kurulacak olan sistem ile konutun ne kadar yakıt tasarrufu sağladığı, kaç yıl içerisinde iskontolu geri ödeme süresine ulaşacağı bulunmuş ve Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemi kullanılarak diğer sistemlerle karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, using ground source heat pump in the province of Mugla 48 m2 house heating and hot water needs are met, theoretically investigated. Planar design of the system is a hot water collector, as well as elements such as a storage tank and heat pump compressor, evaporator, condenser, such as the elements used.The study dealt with household heating equipment and adherence to standards and regulations are calculated. Dwelling heating installations or equipment selection is made by determining the need for heat. Theoretical calculations of the required data and monthly mean temperature values of the average monthly radiation values were obtained from meteorological records.Materials and methods in light of the economic analysis of the system to be established by how much fuel savings provided by the system with the house, how many years in the discounted payback period was found to reach and Analytical Hierarchy Process (AHP) method were compared with other systems.