Serum kolinesteraz ölçümü ve fenotiplendirme metotlarının irdelenmesi
- Tez No: 27591
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
O Z E T Psödokolinesteraz, fizyolojik substratının bilinmemesi, serum düzeylerinin genetik olarak belirlenmesi ve serumda fonksiyon görmesi açısından oldukça ilginç bir enzimdir. Bu çalışmada son yıllarda geliştirilen kolinesteraz ölçüm ve fenotiplendirme metodları irdelenmiştir. Serum total kolinesteraz ölçümü için doğal substratı olan süksinilkolin1 li metod kurulup, otomasyona uyar lanarak, irdelenmiş ve ticari, butiriltiyokolinli metodla karşılaştırıl- mıştır. Toplam 106 örnek üzerinde yapılan çalışmada her iki metod ara sında yüksek korelasyon gözlendi (y: 1.9 4- 9.6x, r: 0.98, P < 0.0001: x: butiriltiyokolinli metod, y: süksinilkolinli metod). Süksinilkolinli meto dun maliyeti test başına 3700 TL bulunurken, butiriltiyokolinli metodun maliyeti 2160 TL bulundu. Her iki metod kolaylıkla otomatize edilebilir. 20 kronik hepatitli, 20 sirozlu, 6 karaciğer kanserli hastada her iki metodla psödokolinesteraz değerleri, diğer karaciğer fonksiyon testleri ile (SG0T, SGPT. Albumin, Bilirubin) duyarlılık açısından karşı laş tırılmıştır. Özellikle sirotik hastalarda ve karaciğer kanserli hasta larda duyarlı bulundu. Bu nedenle hastalarda yaygın. olarak kullanılan enzim ölçümlerine ilave olarak, psödokolinesteraz ölçümleri yapılabilir. Fenotiplendirme metodları olarak benzoilkolin-kolinoksidaz ve butiriltiyokolinli metodlar kurularak dibukain ve florid sayıları öl çülmüş, sonuç literatür verileri ile karşılaştırılmıştır. - 52 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pseudocholinesterase is an interesting enzyme with respect to the facts that its physiological substrate is unknown, that its serum levels can be determined genetically, and that it plays a role in serum. In this study, recently developed cholinesterase measurement and phenotyping methods were investigated. For total cholinesterase measu rement, the method of s uccinyl choline with substrate was established, applied to automation, investigated, and compared with the commercial method of butyrylthiocholine. In the study made on 106 samples, a high correlation between both methods was observed (y= 1.9 + 9.6x, r= 0.98, P < 0.0001; x= the method of butyrylthiocholine, y= the method of succinylcholine). While the method of succinylcholine cost 3700 TL., the method of butyrylthiocho line cost 2160 TL.It seemed that both methods could be easily automated. In 20 patients with chronic hepatitis, 20 patients with cirr hosis, 6 patients with liver cancer, pseudocholinesterase values were compared with other liver function tests (SG0T, SGPT, Albumen, Bilirubin) by means of these methods, with regard to sensitivity. These values were found to be sensitive, especially in patients who have cirrhosis, and in those with liver cancer. Consequently, we concluded that pseudocholines terase measurments could be made in addition to the enzyme measurments. commonly used in such patients. The methods of benzoilcholine- choline oxidase and the method of butyrylthiocholine, as phenotyping methods, were established, the num bers of dibucaine and florid were measured, and the results were compared with the data of literature. - 53 -