Bekesy odyometrisinin koklear ve retrokoklear patolojilerin ayırıcı tanısındaki önemi
Diagnostic value of the bekesy audiometry in cochlear and retrocochlear pathologies
  1. Tez No: 27596
  2. Yazar: DİCLE ÇİVİTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DÜNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
41 ÖZET îşitme eşiğini saptamak amacıyla manuel odyometreye alternatif olarak geliştirilen Bekesy Odyometrisi, ilk defa 1947 yılında G. von Bekesy tarafından uygulamaya konulmuştur. Bu yöntem, 1960 yılında kesikli ses uyarısının da ilave edilmesinin sonucunda, günümüzdeki anlamı ile klinik kullanıma girmiştir. Bu yıllarda Bekesy odyog- ramlan için ortaya konulan klasifikasyon hala geçerliliğini korumaktadır. Ancak, 19701i yıllarda en rahat duyma seviyesi, sabit frekans ve geri tarama testleri gibi modifikasyonlar geliştirilmiştir. Bu çalışmalarda, koklear ve retrokoklear patolojilerde klasik ve modifiye Bekesy testlerinin ayırıcı tanıdaki değeri araştırılmıştır. Bu amaçla kontrol grubu olarak 10, koklear patolojili hastalar olarak 50, rekrokoklear patoloji olarak 24 olguda işitme eşiğinde ileri ve geri, en rahat duyma düzeyinde ileri ve geri ve sabit frekansta ileri taramalı 5 ayrı test uygulanmıştır. Sonuçta rekrokoklear patolojileri ortaya koymada en yüksek doğruluk oranının en rahat duyma düzeyinde yapılan testler olduğu görülmüştür. Eşikte geri taramalı testler ile sabit frekans taramaları tanı koymada yardımcı bir yöntem ola rak tavsiye edilir özellikte bulunmuştur. Bu arada işitme eşiğinde ileri taramalı klasik Bekesy prosedüründe elde edilen sonuçlar tartışmaya açık görünümlü olarak tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY Diagnostic Value of the B6k£sy Audiometry in Cochlear and Retrocochlear Pathologies The B6k6sy Audiometry has been introduced in 1947 by G. von B6k6sy, which has been developed as an alternative to the manual audiometry in determining hearing levels. In 1960, with the application of the intermittant sound signals, this technique has achieved the current clinical status. The classification of the B6k?sy Audiometry, which has been developed in the sixties, is still valid. Nevertheless, modifications like the most confortable hearing level, fixed frequency and forward-backward sweep responses tests were introduced in the seventies. In this study, the value of the classic and the modified B£k?sy Audiometries in cochlear and retrocochlear pathologies has been studied. For that purpose 50 patients with cochlear pathology, 24 patients with retrocochlear pathology and 10 healthy individuals as a control group have been evaluated. Five different testing techniques have been invariably applied such as forward-backward sweep responses at the hearing threshold forward-backward sweep responses at the most confortable hearing threshold and forward sweep responses at the fixed frequencies. Conclusively, it has been determined that the tests performed at the most confortable hearing threshold provided the most valuable diagnostic data in retrocochlear pathologies. The other techniques are considered only of a secondary importance and should be used in supporting the above mentioned one. Also, the results obtained by the classical forward sweep B6k6sy procedure at the hearing threshold are considered to merit discussion.