Normal işiten genç bireylerde yüksek frekans saf ses eşikleri ile yüksek frekans bekesy eşiklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 869674
  2. Yazar: YEŞİM GİZEM ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İşitme kaybı erken tanısında yüksek frekans değerlendirmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, saf ses odyometri ile Bekesy odyometrisinin yüksek frekans değerlendirmedeki etkinlikleri incelenmiştir. Çalışmaya, 18-30 yaş aralığında işitmesi normal 30 yetişkin genç birey dâhil edilmiştir. Katılımcılara sırasıyla immittansmetrik inceleme ve saf ses odyometri değerlendirmeleri yapılmıştır. Saf ses ortalaması ≤ 20 dB HL olan bireylerde yüksek frekans değerlendirmesi, öncelikle saf ses odyometri ardından Bekesy odyometrisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulguların istatistiksel analizi sonucunda, sağ kulakta 8 ve 12.5 kHz frekans seviyelerinde; sol kulakta ise 10, 12.5 ve 16 kHz frekans seviyelerindeki 5 dB'lik eşik değerleri ile Bekesy sürekli eşik değerleri arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır (p>0.05). Ayrıca sağ kulakta 10 ve 12.5 kHz frekans seviyelerinde 5 dB'lik eşik değerleri ile Bekesy kesikli eşik değerleri arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
High frequency evaluation is of great importance in the early diagnosis of hearing loss. In this study, the effectiveness of pure tone audiometry and Bekesy audiometry in high frequency evaluation were examined. 30 young adults with normal hearing between the ages of 18-30 were included in the study. Participants underwent immittansmetric examination and pure tone audiometry evaluations, respectively. In individuals with a pure tone average ≤ 20 dB HL, high frequency evaluation was first performed using pure tone audiometry and then Bekesy audiometry. As a result of statistical analysis of the findings, no significant difference was found between 5 dB threshold values and Bekesy continuous threshold values at 8 and 12.5 kHz frequency levels in the right ear. In the left ear, no significant difference was found between 5 dB threshold values and Bekesy continuous threshold values at 10, 12.5 and 16 kHz frequency levels (p>0.05). Additionally, it was determined that the difference between 5 dB threshold values and Bekesy pulsed threshold values at 10 and 12.5 kHz frequency levels in the right ear was not statistically significant. When the Bekesy continuous and pulsed threshold values at all frequency levels in the right and left ears were compared among themselves (8, 10, 12.5 and 16 kHz), it was determined that the difference between them was statistically significant (p < 0.05). The results show that pure tone audiometry findings overlap with Bekesy audiometry findings in high frequency evaluation. Especially in cases such as noise-induced hearing loss, presbycusis and ototoxicity; It is thought that Bekesy audiometry, which offers a more specific measurement opportunity due to its sensitivity to differences in minimal intensity levels, can be used in high frequency evaluation.