Normal işiten bireylerde yaşlanmanın işitme eşiklerine etkisinin Bekesy Odyometrisi ile incelenmesi
Investigation of the effect of aging on hearing threshold in normal hearing individuals by Bekesy Audiometry
  1. Tez No: 602522
  2. Yazar: NİHAL SÜMEYYE ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KEMAL KEMALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yaşlanma, sosyolojik, fizyolojik ve psikolojik olmak üzere pek çok farklı bakış açısından tanımlanıp ele alınması gereken bir kavramdır. İşitsel sistem açısından bakıldığında yaşlanma süreçleri, işitsel frekans bandının pek çok noktasında hasarlanmaya neden olmaktadır. Presbiakuzide işitme kaybının şiddeti, hafif dereceden çok ileri dereceye kadar değişkenlik göstermekte ve yaşın ilerlemesi yle birlikte şiddeti artmaktadır. Bu çalışmada işitme eşiklerindeki hasarın erken tanılanabilmesi ve lezyon yerinin tespistinde saf ses odyometri ile Bekesy Odyometrisinin etkinliği ve birbirleri ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Katılımcılar 18- 35 yaş genç grup,40-55 yaş ileri yaş grubu olarak iki grupla yapılmıştır. Çalışmaya işitme eşikleri 25 dB HL veya daha iyi olan toplam 112 birey katılmıştır. Katılımcılara elektroakustik immitansmetri, saf ses odyometri, konuşma odyometrisi ve otomatik Bekesy Odyometrisi yapılmıştır. Sağ kulak saf ses ortalamaları (SSO) genç grup kadınlarda 8,2 dB (±5,8) erkeklerde 7,8 dB ( ± 5,3) olarak bulunmuştur. İleri yaş grubunda kadınlarda 10,9 dB ( ±5,0) erkeklerde 14,2 dB (±5,8) olarak bulunmuştur. SSO sol kulakta genç grupta kadınlarda 7,6 dB (± 5,8) erkeklerde 7,7 dB (± 5,9) ileri yaş grubu kadınlarda 10,1 dB ( ± 3,9) erkeklerde 12,9 dB (±5,3) olarak bulunmuştur. Aradaki fark yaş açısından istatistiksel olarak anlamlıdır (p=001). Bekesy kesikli uyaran SSO sol kulak için genç grup kadınlarda 2,1 dB (± 5,1),erkeklerde 2,5 dB (± 5,0), ileri yaş grubu kadınlarda 3,8 dB (± 4,1) ve erkeklerde 6,7 dB (± 6,0) olarak bulunmuştur. Sağ kulak için genç grup kadınlarda3,2 dB (± 4,9) erkeklerde 4,7 dB (± 6,9) ileri yaş grubu kadınlarda 7,4 dB (± 5,1) ve erkeklerde 9,1 dB (± 6,6) bulunmuştur. Bekesy sürekli uyaran SSO sağ kulak genç grup kadınlar 3,2 dB (± 4,9), erkekler 4,7 dB (± 6,9) ve ileri yaş grubu kadınlar 7,4 dB (± 5,1) ve erkekler 9,1 dB (± 6,6) olarak bulunmuştur. Sol kulak genç grup kadınlar 3,2 dB (± 4,9) 4,7 dB (± 6,9) ileri yaş grubu kadın 7,4 dB (± 5,1)erkekler 9,1 dB (± 6,6) olarak bulunmuştur. Bekesy eşikleri ile saf ses odyometri SSO eşikleri koreledir. Yaş grupları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır. İşitme eşikleri normal görünse de Bekesy tiplemesi cochlear hasarı gösterebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aging is a concept that needs to be defined and discussed from many different perspectives: sociological, physiological and psychological. From the point of view of the auditory system, aging processes cause damage in many points of the auditory frequency band. The severity of hearing loss varies from mild to very severe in presbiacusis and its severity increases with age. The aim of this study was to detect the damage at the hearing thresholds early and to investigate the efficacy and relationship between pure tone audiometry and Bekesy audiometry in the detection of the lesion site. Participants were divided into two groups as 18-35 years young and 40-55 years old. A total of 112 individuals with a hearing threshold of 25 dB HL or better participated in the study. Electroacoustic immitansmetry, pure tone audiometry, speech audiometry and automatic Bekesy audiometry were performed to the participants. The right ear pure tone averages (PTA) were found to be 8.2 dB (± 5.8) in young women and 7.8 dB (± 5.3) in men. It was found to be 10.9 dB (± 5,0) in females and 14.2 dB (± 5.8) in males. In the left ear, PTAwas 7.6 dB (± 5.8) in females and 7.7 dB (± 5.9) in males and 10.1 dB (± 3.9) in elderly and 12.9 dB (± 5,3) in males. The difference was statistically significant in terms of age (p = 001). Bekesy intermittent SSO for left ear 2.1 dB (± 5.1) in young women, 2.5 dB (± 5.0) in men, 3.8 dB (± 4.1) in older women and 6 in men Was found to be 7 dB (± 6,0). For the right ear, young women 3,2 dB (± 4,9) men 4.7 dB (± 6,9) for elderly women 7.4 dB (± 5,1) and for men 9,1 dB (± 6, 6) were found. Bekesy thresholds are correlated with pure tone audiometry PTA thresholds. The difference between age groups was statistically significant. Although hearing thresholds appear normal, Bekesy typing can show cochlear damage