Değişik kanser türlerinde plazma ve eritrositlerde glutation peroksidaz ve eser element düzeyleri
Glutathione peroxidase and trace element levels in plasma and erythrocyte in different cancer types
- Tez No: 27595
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN IŞIMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
VI- ÖZET Akut myeloid Lösemili, küçük hücreli akciğer kanserli ve hepatosellüler karsinomalı hastaların eritrosit ve plazma örneklerinde glutation peroksidaz enzim aktiviteleri ve Selenyum, Bakır, çinko, Kadmiyum elementlerinin düzeyleri tayin edildi, örnekler tedavi öncesi ve kemoterapi sonrası alındı.Glutation peroksidaz enzim aktivitesi spektrofotometrik olarak ölçüldü. Eser element düzeyleri ise atomik absorpsiyon spektrofotometrisi ile tayin edildi.
Özet (Çeviri)
VII- S U M M A R Y GLUTATHIONE PEROKIDASE and TRAOE ELEMENT LEVELS İN PLASMA AND ERYTHROCYTE İN DIFFERENT CANCER TYPES Glutathione peroxidase enzyme activities and Selenium, Copper, Zinc, Cadmium element levels were estimated in erythrocyte and plasma samples obtained from patients with acute myeloid leukemia, small celi lung cancer and hepatocellular carcinoma. Samples vere taken before treatment and after chemotheraphy. Glutathione Peroxidase enzyme activity was measured by spectrophotometrically. Trace element levels were determined by atomic absorption spectrometry.