Otomobil elektrikli direksiyon sisteminin modellenmesi ve duyarlılık analizi
Electric car steering system modeling and sensitivity analysis
- Tez No: 275981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK KÜÇÜK, YRD. DOÇ. DR. DUYGUN EROL BARKANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada empedans ve sertlik kontrol stratejilerini elektrik gücü destekli direksiyon sistemine uygulayarak test etmek amacıyla sürücü etkileşim (direksiyon) kablolu sürüş test düzeneği oluşturuldu.Empedans ve sertlik kontrol stratejileri modele bağlı yöntemler olduğu için test düzeneğinin dinamik parametreleri en küçük kareler metodu kullanılarak tespit edildi.Sonuç olarak, Sistem parametreleri tanımlamaları sayesinde dinamiği (sertliği, geri dönüş karakteristiği ve kararlılığı) istendiği gibi değiştirilebilen/ayarlanabilen bir direksiyon sistemi elde edilmiş oldu. Bu, sürücünün ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde ve aynı zamanda kararlı bir hale getirilebilecek bir direksiyon sistemi olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Driver interaction assemblies have been built to study and implement compliance control strategies on steer-by-wire systems.As compliance control strategies are model based, least squares method was used to identify the dynamic parameters of driver interaction assemblies. Thanks to parameters of the system, it was reached to a steering system that dynamics (stiffness, return-to-center characteristics and stability) can be controlled.It was concluded that impedance and stiffness control strategies are suitable for steering system.