Otonom otomobil için araç mekatroniği uygulaması
Vehicle mechatronics application for autonomous automobiles
- Tez No: 295475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZGÜR ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Otonom otomobiller, insan müdahalesi olmaksızın belirlenen bir noktadan başka bir noktaya erişebilen araçlardır. Gelişmiş bir takım donanım ve yazılımlar ile donatılmış otonom araçlarda, merkezi bir birim sayesinde sensörlerden alınan veriler işlenir ve geliştirilen kontrol algoritmaları sayesinde aracın düzgün bir biçimde hareket etmesi için ilgili aktüatörlere komutlar gönderilir.Tehlikeli yükleri taşımaya yardımcı olmak, güvenli trafik akışı sağlamak ve insan kaynaklı hataları sıfırlayarak kazaları engellemek otonom araçların faydaları arasında sayılabilir.Bu çalışmanın konusu otonom otomobil için araç mekatroniği uygulamasıdır. Çalışmada öncelikli olarak otonom araç için bir sistem tasarlanmış ve bu tasarıma bağlı olarak projede kullanılan cihazların mekatronik montajları ve elektrik bağlantıları yapılmıştır.Ardından direksiyon sistemine ait matematik model çıkartılmış ve simülasyonlar yapılmıştır. Araç üzerindeki gerçek sistemle yapılan deneylerin sonuçları, simülasyon sonuçları ile karşılaştırılmıştır.Bu teknolojinin hayatımıza katkı sağlayacağı açıktır. Her ne kadar üzerinde başarılı uygulamalar yapılsa da en iyimser bakışla gündelik hayata bu teknolojinin aktarımı 8-10 yıl alacaktır.
Özet (Çeviri)
Autonomous vehicles are the cars, which can access from designated point to another point without human intervention. Through a central unit that's equipped with some developed software and hardware, data received from sensors is processed and by developed control alogrithm, instruction is sent to the relevant actuator for moving of the vehicle regularly. Help to carry dangerous cargoes, providing safe traffic flow and preventing human caused errors minimizing car accidents may be considered among the benefits of autonomous vehicles.Subject of this thesis is vehicle mechatronics applicaton for autonomous automobiles. In this study firstly a system is designed for autonomous car and mechanical montage and electrical connections of the elements which are used for this project are done depending on this design.Then, mathematical model of the steering system is obtained and simulations are done. These simulation results are compared with the real system experiment results.It is obvious that this technology will contribute to our life. However successful applications are made on it, carrying over this thecnology to everyday life will be take 8-10 years, with a view of the most optimistic approach.