AZ31 magnezyum alaşımının mikro ark oksidasyon yöntemiyle yüzey kaplanması
Surface coating of AZ31 magnesium alloy by micro arc oxidation method
  1. Tez No: 276039
  2. Yazar: SELİN BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, magnezyum esaslı AZ31 magnezyum-alüminyum-çinko alaşımı üzerine mikro ark oksidasyon işlemi uygulanarak; Na2SiO3.5H2O, KOH ve saf su içeren iki farklı elektrolitik çözeltisi içerisinde yüzey kaplama işlemi yapılmıştır. Mikro ark oksidasyon işlemi; 0,060, 0,085 ve 0,140 A/cm² akım yoğunluklarında; 5, 15, 30, 45 ve 60 dakika sürelerinde gerçekleştirilmiştir. Mikro ark oksidasyon işlem parametrelerinin değiştirilmesinin kaplamaya olan etkisi araştırılarak uygulanan farklı akım yoğunlukları, kaplama zamanı ve elektrolit çözeltisinin oluşan oksit tabakasındaki morfolojik ve mekaniksel değişimi incelenmiştir. Mikro ark oksidasyon kaplama kinetiğinin; büyük oranda, uygulanan akım yoğunluğuna ve kaplama süresine bağlı olduğu ve kaplama kalınlığının bu parametrelerin artması ile lineer bir şekilde arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca, artan kaplama kalınlığı ile yüzey pürüzlülüğünün arttığı ve daha ince kaplamaların daha az pürüzlülüğe sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Sodyum silikat içeren iki farklı çözeltide de, mikro ark oksidasyon yöntemi ile AZ31 magnezyum alaşımı yüzeyinde oluşturulan fazlar Mg, MgO (Periclase) ve spinel Mg2SiO4 (Forsterite) olarak tespit edilmiştir. Artan akım yoğunluğu ve kaplama süresi ile kaplamaların altlık metale olan yapışma mukavemetlerinin arttığı gözlemlenmiştir. AZ31 magnezyum alaşımına uygulanan aşınma deneyleri sonucunda ise numunelerin düşük olan aşınma dirençlerinin kaplama işlemi sonrasında önemli miktarda arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,surface coating process was performed through two different electrolysis solutions; containing Na2SiO3.5H2O, KOH and distilled water by micro arc oxidation process applied to the magnesium based AZ31 magnesium-aluminium-zinc alloy. Micro arc oxidation process is carried out at; 0,060, 0,085 and 0,140 A/cm² current density for 5, 15, 30, 45 and 60 minutes. The effect of coating by changing micro arc oxidation process parameters was observed with various current density, coating duration and morphological /mechanical change on oxidized layer. In this thesis, micro arc oxidation coating kinetic depended on the current density and the coating time and coating thickness is linearly increased with these parameters. Furthermore, by the effect of coating thickness, it was determined that the surface roughness. Two different sodium-silicate solutions were determined Mg, MgO (Periclase) and spinel Mg2SiO4 (Forsterite) phases with the process of micro arc oxiding at AZ31 magnesium alloy surface. Increasing of adhesion resistance throught underlay metal of alloys were observed with increased current density and coating time. Tests of abrasion at AZ31 magnesium alloy showed low resistance of samples had been increased after coating process.