Evsel atıksuların arıtılması ve maliyet analizi
Treatment of domestic wastewaters and cost analysis
- Tez No: 276055
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Engineering Sciences, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yerleşim birimlerinde oluşan atıksuların en uygun teknoloji seçilerek ve en düşük maliyetle arıtılması esastır. Bunun için ülke çapında, ortaya çıkan atıksuların miktarı ile özelliklerinin bilinmesi gereklidir. O halde ülkemizde yapılması gereken ilk işin yerleşim birimleri baz alınarak meydana gelecek evsel atıksu miktarları ile bu atıksuların özelliklerinin bilinmesi gerekir. Aksi takdirde en uygun arıtma teknolojilerinin seçimi mümkün olmayacaktır. En ekonomik çözüm için ise atıksu arıtma tesislerinin maliyetlerinin incelenmesi gereklidir.Ülkemizde büyüklü küçüklü 3.000'nin üzerinde belediye vardır. Ancak bunların pek çoğunda arıtma tesisi yoktur. Belediyelerin çoğunluğu orta büyüklüktedir. Bu nedenle nüfusu 5.000 ile 100.000 arasında olan yerleşim birimlerinde her nüfus dilimi için uygun maliyetli arıtma teknolojisinin seçimi kısıtlı maddi imkânlara sahip olan ülkemizde uygulanabilir sistemlerin gelişmesini sağlayacaktır.Türkiye'de atıksu arıtma tesislerinin tasarımına yönelik bir çalışmada nüfus, deşarj standartları, enerji maliyetleri, alıcı ortam ve atıksu karakterizasyonu gibi parametreler büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de daha önceden yapılmış olan çeşitli proseslere ve değişik nüfuslara ait atıksu arıtma tesisi projelerinin inşaat ve işletme maliyetleri değişik tip arıtma sistemleri için farklı parametrelere bağlı olarak değerlendirilmiş, elde edilen grafiklerin sonuçları yorumlanmıştır. Elde edilen datalara göre damlatmalı filtre, stabilizasyon havuzlar, klasik aktif çamur ve uzun havalandırmalı aktif çamur olmak üzere dört tip atıksu arıtma prosesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is essential to treat waster waters arisen from residential districts by choosing the most appropriate technology and the low costs. For this aim, quantities and features of waste waters arisen from the whole country must have been clearly considered. Therefore the first necessary thing to do for this aim is to determine quantities and features of domestic waste waters in connection with basis of residential districts. Otherwise it will not be possible to choose the most convenient water treatment Technologies. The most economical waste water treatment costs must have been analyzed in this connection.In our country there are approximately above 3.000 municipalities in different sizes. But there is not any treatment facility in most of them. Great deal of such municipalities are in medium-sized. Therefore choosing of the most appropriate treatment technology in convenient cost per each residential slice of settlement ares in populations of 5.000 to 100.000 inhabitants, shall provide improvement of applicable systems in our country which has limited economic conditions.In this study, current domestic wastewater treatment plants for different treatmanet processes and different parameters in Turkey was examined and the graphs for these process datas was interpreted.