Zayıflatılmış kiriş enkesitli çerçevelerin sismik performansları
Seismic performance of reduced beam section (RBS) frames
  1. Tez No: 276059
  2. Yazar: ABDULLAH SOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, Zayıflatılmış Kiriş Enkesitli Çelik Çerçevelerin deprem performanslarını incelemektir. Bu amaçla, ilk olarak Amerikan Deprem Yönetmeliği'ne (ASCE 7-05, 2005) uygun olarak tasarlanan iki adet, 4- ve 9- katlı moment çerçeve üzerinde, doğrusal olmayan dinamik zaman geçmişi analizleri ve statik öteleme analizleri yapılarak bu çerçevelerin sismik performansları incelenmiştir. Doğrusal olmayan dinamik zaman geçmişi analizleri için 4 adet şiddetli deprem kaydı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar tablo ve çizelge haline getirilerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the seismic performance of steel moment resisting frames with reduced beam sections (RBS). Fort his purpose, nonlinear dynamic time history and pushover analyses are carried out on two steel moment frames with 4- and 9- stories designed in complying with ASCE 7-05 (2005) and Turkish Earthquake Code specifications. Four earthquake records are used in nonlinear dynamic time history analyses. Results obtained from the analyses are presented in tables and graphs.