Plastik enjeksiyon kalıpçılığında PP malzemeye katılan ABS ve cam elyafın mekanik özelliklere etkisi
The effect of PP which involves ABS and fiber glass on mechanical properties in plastic injection molding
  1. Tez No: 276058
  2. Yazar: ÇETİN BİTİRGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BABÜR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada plastik enjeksiyon kalıpçılığında PP malzeme içerisine farklı oranlarda katılan ABS ve cam elyaf malzemelerinin mekanik özelliklere etkisi deneysel olarak araştırılmıştır.PP içerisine toplamda 1 kg karışım için ABS ve cam elyaf malzemeleri %15, %22.5 ve %30 oranlarında katılarak karışım malzemeleri hazırlanmıştır. Üç farklı malzeme karışımında PP ve cam elyafı belirlenen oranlarda karıştırılmış, ek olarak ise 225g ABS eklenmiştir.Hazırlanan çekme deney numuneleri ASTM D638, 3 nokta eğme deneyi numuneleri TS 985 EN ISO 178 ve izod darbe deneyi numuneleri ISO 180 standartlarında plastik enjeksiyon kalıbında basılarak elde edilmiştir. Tek enjeksiyon kalıbı ile çekme, eğme ve izod darbe numuneleri elde edilmiştir. Plastik akışkanlık testi içinse çekme test numuneleri kırıcıdan geçirilip granül hale getirilerek hazırlanmıştır.Deneyler sonucu izod darbe enerjisi, çekme ve eğme elastiklik modülleri, çekme ve eğme maksimum yükleri, ergime akış hızları elde edilmiş ve sonuçlar birbirine göre karşılaştırılmıştır.Kalıp malzemesi olarak Ç1040 seçilmiştir. Hammadde olarak PP ana malzeme olmak üzere, PP, ABS ve Cam elyafı belirlenmiştir. Mekanik özelliklere etki eden enjeksiyon parametreleri tüm deney setleri için sabit kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of mechanical properties of PP which involves different ratios of ABS and fiber glass was experimentally investigated.Mixed materials were prepared by joining the ABS and fiber glass into the PP with different ratios. ABS was added by 225g into the material which consists of PP and fiber glass in specific ratios for mixture of the three different type material PP/FG/ABS (FG: Fiber Glass).According to ASTM D683 tensile test specimens, according to TS 985 EN ISO 178 3-point bending test specimens, according to ISO 180 izod impact test specimens obtained by plastic injection molding. Some of the tensile test specimens were converted to the granules by breaking for melt folw index test.Izod impact energy, the tensile and bending flexibility modules, maximum tensile and bending loads, melt folw indexes were obtained as the results of the tests, and the results were compared with each other.In this study, the mechanical properties are investigated by using just one injection mould and 3 different materials (2 of them are polymers) those are mixed in different proportions. As main material PP partial crystalline, as strengthening materials ABS amorphous polymer, Fiber Glass and mix both of them are chosen.C1040 is chosen as injection mould. On condition that PP is main material; PP, ABS and fiber glass are determined as raw materials. The injection parameters those effect on mechanical properties are fixed for all each tests.