İstanbul sokak köpeklerinin dışkı florasının, barsak parazitlerinin araştırılması ve çocuk parklarındaki kumların dışkı ile kontaminasyonundaki rollerinin incelenmesi
Detection of fecal flora and enteric parasites of dogs and their role in contamination of sand in play areas in Istanbul
- Tez No: 107807
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR ALİ ÖNER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
SONUÇLAR VE ÖZET Köpekler taşıdıkları helmintlerle insanlar için tehlike kaynağı oluşturmaktadır. Günümüzde Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de köpekler ev içinde beslenmekte olup, bu köpeklerin sahipleri tarafından gerekli sağlık kontrollerinin yapılıp yapılmadığı şüphe götürmektedir. Bunun yanısıra sokakta başıboş dolaşan sahipsiz köpekler de toplum sağlığını büsbütün tehlikeye sokmaktadır. Bu çalışmanın amacı İstanbul sokak köpeklerinde bulunan parazit türleri ve bunların yaygınlığını araştırmak, ayrıca yapılacak dışkı kültürleriyle insanlar için patojen olan barsak bakterilerini ve parklardan alınacak kum ve toprak örneklerinde köpeklerden çocuklara bulaşabilecek parazitleri ve bakteriyel etkenleri belirlemektir. Bu çalışmada İstanbul ilindeki 20 ilçenin 50 semtinde bulunan 113 park gezilmiş, 277 dışkı ve 523 kum örneği alınmıştır. Alınan bütün örneklerde parazit araştırmak için mikroskopik inceleme ve patojen bakteri araştırmak için kültür işlemleri uygulanmıştır. Bu çalışmada kullanılan dışkılar, çocuk parkları ndaki kum havuzlarından ve park civarındaki yeşil alanlardan taze olmalarına dikkat edilerek toplandı. 63Eküvyon yardımıyla 50ml'lik kaplara alınan dışkı örnekleri laboratuarda önce makroskopik muayeneleri yapılarak kontrol edildi. Toplanan 277 dışkı örneğinin; 76'sında (%27.43) nematod larvası, 28'inde (%10.10) Toxocara canis yumurtası, 10'unda (%3.61) Echinococcus granulosus, dokuzunda (%3.24) Dipylidium caninum, altısında (%2.16) Heterophyes heterophyes, altısında (%2.16>) Isospora, altısında (%2.16) Ascaris spp. yumurtası, altısında (%2.16) Dicrocelium dendriticum, dördünde (%1.44) Taenia spp. yumurtası, ikisinde (%0.72) Entamoeba cinsi kist, birinde (%0.36) Thchiuris spp. yumurtası görülmüştür. Geriye kalan 123 (%44.40) dışkı örneğinin incelenmesinde herhangi bir parazitolojik bulguya rastlanılmamıştır. Toplanan 523 kum örneğinin; 55'inde (%10.51) nematod larvası, 10'unda (%1.91) Acanthamoeba, yedisinde (%1.33) Entamoeba cinsi kist, altısında (%1.14) Toxocara canis yumurtası, üçünde (%0.57) Dipylidium caninum, üçünde (%0.57) Dicrocelium dendriticum, ikisinde de (%0.38) Ascaris spp. yumurtası görülmüştür. Geriye kalan 437 (%83.55) kum örneğinin incelenmesinde herhangi bir parazitolojik bulguya rastlanılmamıştır. Toplanan 277 dışkı örneğinin; 265'inde bir veya daha fazla tür bakteri üremiştir. Üreyen bakterilerin 71 'i (%5.50) Escherichia coli, 65'i (%5.04) Proteus cinsi, 52'si (%4.03) Enterobacter cinsi, 38'i (%2.94) Gram pozitif çomak, 31 'i (%2.40) koagülaz negatif Stafılokok, 29'u (%2.24) non-fermentatif Gram negatif çomak, 26'sı (%2.01) Klebsiella cinsi, 22'si (%1.70) Citrobacter cinsi, 22'si (%1.70) Staphylococcus aureus, 17'si (%1.31) Pseudomonas cinsi, 13'ü (%1.00) Morganella cinsi, 12'si (%0.93) Serratia marcescens, 11 'i (%0.85) maya, yedisi (%0.54) Edwardsiella cinsi, altısı (%0.46) Providencia cinsi ve üçünün de (%0.23) Salmonella cinsi bakteriler olduğu tespit edilmiştir. Toplanan 523 kum örneğinin; 502'sinde bir veya daha fazla tür bakteri üremiştir. Üreyen bakterilerin 149'u (%11.55) Escherichia coli, 104'ü (%8.06) Proteus cinsi, 97'si (%7.52) Enterobacter cinsi, 84'ü (%6.51) Gram pozitif 64çomak, 74'ü (%5.73) koagülaz negatif Stafilokok, 59'u (%4.57) Klebsiella cinsi, 54'ü (%4.19) Citrobacter cinsi, 52'si (%4.03) non-fermentatif Gram negatif çomak, 41 'i (%3.18) Pseudomonas cinsi, 38'i (%2.95) Staphylococcus aureus, 33'ü (%2.55) Serratia marcescens, 28'i (%2.17) Morganella cinsi, 24'ü (%1.86) maya, 17'si (%1.32) Providencia cinsi, 10'u (%0.77) Edwardsiella cinsi, biri de (%0.08) Salmonella cinsi olarak tespit edilmiştir. Bu bulgular doğrultusunda köpeklerin çeşitli zoonozların kaynağı olduğu insanlar için patojen olan bir çok bakteri ve paraziti dışkılarıyla başta parklar olmak üzere çevreye yaydıkları ve özellikle parklarda oynayan çocukların bu zoonozların riski altında olduğu ileri sürülmüştür. 65
Özet (Çeviri)
SUMMARY Dogs are dangerous for humans due to the helmints they carry. Dogs are kept as domestic pets in our country, as in other parts of the world, and it is doubtful that they are grown under periodic health controls. Furthermore, the street dogs are an additional threat to human health. The aim of this study was to determine the presence and prevalence of parasites in street dogs in Istanbul, to determine the parasites pathogenic for humans among them by stool cultures, as well as to determine the parasites and bacteria in sand and soil specimens, collected from play pens, which can contaminate or infect children. One hundred and thirteen play area in 50 locations in 20 quarters of Istanbul were searched; 277 stool and 523 sand specimens were collected in our study. Microscopic examination for parasites and culture for bacterial pathogens were applied to all specimens. The specimens were obtained from fresh stools, of dogs, found in the sand-pools in play pens or in the nearby area. The swab specimens of stools were gathered into 50 ml containers and were examined macroscopically first in the laboratory. 66Out of the 277 stool specimens, nematode larvae in 76(27.43%), Toxocara canis ova in 28(10.10%), Echinococcus granulosus in 10(3.61%), Dipylidium caninum in nine(3.24%), Heterophyes heterophyes in six(2.16%), Isospora in six(2.16%), Ascaris spp ova Dicrocelium dendriticum in six(2.16%), Taenia spp ova in four(1.44%), Entamoeba spp cysts in two(0.72), Trichiuris spp ova in one(0.36%) were determined. No parasites were found in the remaining 123(44.40%) stool specimens. Nematode larvae in 55(10.51%), Achantamoeba in 10(1.91%), Entamoeba spp cysts in seven(1.33%), Toxocara canis ova in six(1.14%), Dipylidium caninum in three(0.57%), Dicrocelium dendriticum in three(0.57%), Ascaris spp ova in two(0.38%) of the 523 sand specimens were observed. No positive parasitologic findings were found in the remaining 437(83.55%) sand specimens. One or more bacterial isolates were determined in 265 of the 277 stool specimens. 71(5.50%) of the stool isolates were Escherichia coli, 65(5.04%) Proteus spp, 52(4.03%) Enterobacter spp, 38(2.94%) Gram positive rods, 31(2.40%) coagulase negative staphylococci, 26(2.01%) Klebsiella spp, 22(1.70%) Citrobacter spp, 22(1.70%) Staphylococcus aureus, 17(1.31%) Pseudomonas spp, 13(1.00%) Morganella spp, 12(0.93%) Serratia marcescens, 11(0.85%) yeasts, seven(0.54%) Edwardsiella spp, six(0.46%) Providencia spp and three(0.23%) Salmonella spp. In 502 of the 523 sand specimens, one or more bacterial isolates were obtained. 149(11.55%) of them were Escherichia coli, 104(8.06%) Proteus spp, 97(7.52%) Enterobacter spp, 84(6.51%) Gram positive rods, 74(5.73%) coagulase negative staphylococci, 59(4.57%) Klebsiella spp, 54(4.19%) Citrobacter spp, 52(4.03%) nonfermentative Gram negative rods, 41(3.18%) Pseudomonas spp, 38(2.95%) Staphylococcus aureus, 33(2.55%) Serratia marcescens, 28(2.17%) Morganella spp, 24(1.86%) yeasts, 17(1.32%) Providencia spp, 10(0.77%) Edwardsiella spp, and one(0.08%) Salmonella spp. 67According to these data, we conclude that dogs are sources of zoonozis, and that they contaminate the environment, including the play areas of young children, with pathogenic bacteria and parasites through their feces, leaving children under particular threat of zoonotic diseases. 68