Sinarit (Dentex dentex, L.) larvalarında izlenen proteaz aktivitesindeki değişimler
Variations of digestive protease activity in common dentex (Dentex dentex, L.) larvae
- Tez No: 276093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT SUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Son on yıldır, Akdeniz ülkelerinde akuakültür üretimi daha çok çipura (Sparus aurata) ve levrek (Dicentrarchus labrax) üzerinde yoğunlaşmış durumdadır. Bu durum, ekonomik değeri yüksek potansiyel alternatif türlerin üretimini gündeme getirmiştir. Bu çalışmada, son yıllarda alternatif türler arasında değerlendirilen sinarit (Dentex dentex) balığının larva kültüründe (0-40 gün) önemli yere sahip olan sindirim enzimlerinden proteaz grubu enzimlerin aktivitesindeki değişimler incelenmiştir. Yumurtadan çıkan larvalarda 3. günde ağız ve anüs açılımı gözlenmiş ve dışarıdan yem girişi yapılmıştır. Alkalin proteaz aktivitesi, eksojen besin alımı ile birlikte tespit edilmiş ve larval gelişime bağlı olarak spesifik aktivitesi yükselmiştir. Bununla birlikte, asit proteaz aktivitesi, 28. günden itibaren fonksiyonel mide oluşumu ile tespit edilmiş, aynı şekilde spesifik aktivitesi deneme sonuna kadar değişim göstermiştir. Larval üretim sonunda, total boy ve ağırlık gelişimi sırası ile 19.83±2.6 mm ve 42.12±4.3 mg olarak tespit edilmiştir. Ayrıca spesifik büyüme oranı (SBO) ve yaşama oranı ise sırası ile 9.35±1.9 %/gün ve %18.6±3.7 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, sinarit larvalarının proteaz grubu enzimlere ait aktivite değişimleri, alternatif türler kapsamında yer alan fangri (Pagrus pagrus), kırma mercan (Pagellus erythrinus) ve sivriburun karagöz (Diplodus puntazzo) gibi diğer Sparidae türleri ile yakın benzerlikler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
During the last decade, Mediterranean aquaculture mainly based on gilthead sea bream, Sparus aurata, and European sea bass, Dicentrarchus labrax, and this situation caused production of promising candidate species. In this study, changes of alkaline and acid protease enzymes activity in recent candidate species common dentex larvae (between 0 and 40 days) were investigated. Mouth and anus were opened on day 3 and also exogenous feeding started. The specific activity of alkaline protease was firstly detected on day 3 concurrently with starting of exogenous feeding and also relatively increased by larval age and size. However, the specific activity of acid protease was firstly measured at 28 days after hatching concurrently with formation of functional stomach. At the end of the larval rearing, total length and weight development was determined as 19.83±2.6 mm and 42.12±4.3 mg, respectively. Additionally, specific growth rate (SGR) and survival rate were calculated as 9.35±1.9 %/day and 18.6±3.7%, respectively. As a result, ontogenic development and enzymatic profile in common dentex larvae were demonstrated similar profile as abserved in the other promising candidate Sparid species such as red porgy (Pagrus pagrus), common pandora (Pagellus erythrinus) and sharpsnout (Diplodus puntazzo) sea bream larvae.