Manisa yöresi neojen memeli faunasının paleontolojik ve ekomorfolojik yönden değerlendirilmesi
The paleontological and ecomorphological evaluation of neogene mammalian fauna of Manisa region
- Tez No: 276095
- Danışmanlar: PROF. DR. T. TANJU KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Memeli fosilleri evrim hızlarının yüksek olması, paleocoğrafik dağılımlarının geniş ve stratigrafik dağılımlarının kısa olmasıyla biyostratigrafik çalışmalarda çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Türkiye, Tersiyer devrinde Avrupa ve Asya arasında memeli hayvanların göç yolu üzerinde olması özelliği ile, her iki kıtaya ait ve kendine özgü formları içermektedir. Memeli fosilleri kıtalararası deneştirmelerde kullanılmalarının yanı sıra, bulunan türlerin paleobiyocoğrafik dağılımlarının saptanması ile oluşturulan paleocoğrafik haritaların hazırlanmasına büyük bir katkı sağlamaktadır. Memeli fosillerinin yansıttıkları özellikler Türkiye'nin paleoklimatolojisi ve paleoekolojisi hakkında birçok veri içermektedir. Bu tip bir çalışma bulunacak fosil taksonların evrimsel, paleoekolojik ve ekomorfolojik özellikleri konusunda yeni değerlendirmelere olanak sağlayabilecektir.Ege bölgesi karasal Neojen'inde, Pliyosen (5 milyon yıl öncesi) ve Kuvarterner (2 milyon yıl öncesi) yaşlı fosil yatakları bugünkü verilere göre yok denecek kadar azdır. Manisa (Halitpaşa-Develi) yöresindeki ön çalışmalar bölgede geç Geç Miyosen (MN13) ve Erken Pliyosen (MN14) yataklarının varlığını yansıtmaktadır. Osteolojik ve odontolojik materyal üzerinde yürütülen ekomorfolojik ve taksonomik çalışma ile Batı Anadolu'nun az bilinen Pliyosen biyostratigrafisine katkı sağlanması amaçlanmıştır.Lokalitede yürütülen çalışmalar sonucunda toplam 200'e yakın tanımlanabilir fosil elde edilmiştir. Yapılan sistematik çalışmada, Develi memeli faunasında 10 familyadan 11 cins tanımlanmıştır. Bunlar arasında daha önce yurdumuzda kayıtlanmamış taksonların varlığı çalışmada ayrı bir öneme sahiptir.Fauna elemanlarının sunduğu biyostratigrafik yaş verilerine göre, Develi faunası (MN13-14 sınırı) erken Erken Pliyosen'i yansıtır. Fauna elemanlarının yansıttığı özellikler paleoekolojik bağlamda bölgede yarı-kapalı alanların egemen olduğu ?gölsel? bir ortamın varlığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mammalian fossils are used in the biostratigraphic studies commonly because of their high evolutionary speed, wide paleogeographic dispersion and short stratigraphic dispersion. By the feature of settling on the migration road of mammals between Europe and Asia in Tertiary Period, Turkey includes forms belonging to both continents and also idiocratic forms. Mammalian fossils contribute greatly in the preparation of paleogeographic maps created with determination of paleogeographic dispersion of the found species in addition to their usage in intercontinental correlation. The features of mammalian fossils have lots of data about the paleoclimatology and paleoecology of Turkey. A study like this kind can provide opportunity for new evaluations about evolutionary, paleoecological and ecomorphological features of fossil taxons that will be found.Pliocene (5 million years ago) and Quaternary (2 million years ago) terrestrial fossil deposits from Aegean region are minute amount according to data up to date. The preliminary examinations in Manisa Region (Halitpaşa-Develi) have proved the existence of Late Miocene (MN13) and Early Pliocene (MN14) fossil beds. The objective of these ecomorphological and taxonomical studies that has been made on the osteological and odontological materials will make a contribution for the less known Pliocene biostratigraphy of West Anatolia.Approximately 200 definable fossils have been attained as a consequence of the studies performed in the locality. 11 genera within 10 families have been defined in the mammalian fauna of Manisa-Develi by the systematical studies. Among these, the presence of taxons that have not been recorded before in Turkey has a considerable importance for this study.Biostratigraphic data gathered from Develi locality indicates an early Early Pliocene (MN13-14 boundary) age for the fauna. The features of faunal components points out the presence of a ?lacustrine environment? within the dominated semi-closed areas in the context of paleoecology.