Destekli öğrenmenin bazı çoklu-etmen strateji oyunlarına uygulanması
Application of reinforcement learning on some multi-agent strategy games
  1. Tez No: 276105
  2. Yazar: GÖKÇE HAZAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde, makine öğrenmesi yöntemlerinden destekli öğrenmedeki Q-learning algoritması, çoklu-etmen satranç oyun sonuna ve üç taş oyununa uygulanmıştır. Uygulamada, Q-learning algoritması ile tasarlanmış etmenin çok sayıda rasgele deneme sonucu ilgili oyunu daha iyi oynadığı, yani öğrendiği gösterilmiştir.Bu amaç doğrultusunda her iki oyunda da makine tarafından temsil edilen karşı taraf mükemmel oynarken, tez kapsamında geliştirilen etmen, kurallara göre önceden belirlenmiş ödül ve ceza dönütleri ile işleyen Q-learning algoritması ile oynamaktadır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda Q-learning algoritmasını kullanan etmenin öğrenme için verilen sürenin uzunluğuyla orantılı olarak ideal çözüme ulaştığı gözlemlenmiştir.Ayrıca, Q-learning algoritmasında ?geriye doğru güncelleme? yaklaşımı kullanarak yaptığımız değişiklik sonucunda hızda %17 ? 58 arasında bir iyileşme olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a reinforcement learning algorithm, Q-learning, which is a machine learning method, has been applied to chess endgame and Tic-Tac-Toe multi-agent strategy games. Through this study we have observed that the more the agent played random trial games, better it played; in other words better it learned.There are two agents in each game. One agent that represented by machine in these games plays perfect and the other agent which was developed in this thesis plays by learning through the Q-learning algorithm which have feedbacks like reward and punishment. Through the results of implementation we have observed that the agent reached the optimum solution given that enough learning time provided for the Q-learning algorithm.In addition, we have modified the Q-learning algorithm using a ?backward update? approach which resulted in 17 to 58 percent speed improvement.