Web tabanlı sistemlerin geliştirilmesine yönelik platforma özgü bir üstmodel
A platform specific metamodel for developing web-based systems
- Tez No: 276106
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GEYLANİ KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Web uygulamalarını tasarlamak ve geliştirmek için çeşitli web mühendisliği yaklaşımları bünyesinde sistematik tasarım ve model dönüşümleri sonrasında web uygulamalarının otomatik olarak üretilmesi bulunmaktadır. Ancak kabul görmüş belirli bir platform teknolojisi olmaksızın gerçekleştirilen otomatik üretim, kurumun iş ihtiyaçlarının karşılanması açısından hem üretken hem de etkin olmamaktadır.Bu tezde, PSM4WSS isimli platforma özgü bir web mühendisliği üstmodeli önerilmektedir. Microsoft SharePoint uygulama çatısı üzerinde geliştirilen ve Model Güdümlü Mimari'ye dayanan bir yöntem ile önerilen üstmodelin kullanıcı modellerinden web tabanlı kurumsal çözümlerin otomatik olarak üretilmesi sağlanmaktadır. Önerilen üstmodel, Windows Sharepoint hizmetleri (?Windows SharePoint Services?) (WSS) nesne modelinin (WSSNM) içerik yönelimli ayrık kavramlarını bakış açılarına bölerek ve bu kavramların arasındaki ilişkileri yeniden tanımlayarak soyutlama seviyesini yükseltmektedir.
Özet (Çeviri)
Various Web engineering methodologies and metamodels exist to design and develop web applications for systematic design followed by an automatic generation of Web applications. Without a specific platform technology automatic generation is not efficient and productive in terms of meeting business requirements. On the other hand, such technologies are not enough abstract to make transformations and mappings from them straightforward.In the thesis, a platform specific web engineering metamodel is proposed. A method based on Model Driven Engineering and a framework built on top of Microsoft SharePoint application framework are both proposed to perform generation of web based enterprise systems from user models of the metamodel. The proposed metamodel divides content-driven separate concepts of Windows SharePoint Services Object Model (WSSOM) into viewpoints and increases abstraction level by means of redefinition of the concept relationships.