Psikrotolerant Bacillus izolatları tarafından hidrokarbonların parçalanabilirliğinin belirlenmesi
Investigation of hydrocarbon degredation capacity for some psychrotolerant strains of Bacillus genus
- Tez No: 276104
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ELTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmamızda öncelikle ?Biyomühendislik Bölümü Kültür Koleksiyonu?nda yer alan 282 Bacillus izolatının 4, 7, 10, 43 ve 47°C sıcaklıklardaki büyümesi incelenmiş ve 134 Bacillus izolatı psikrotolerant olarak seçilmiştir. Daha sonra, seçilen 134 psikrotolerant Bacillus izolatının hidrokarbon parçalama kapasiteleri naftalen, mineral yağ ve n-hekzadekan gibi farklı hidrokarbonlar kullanılarak petri plaklarında incelenmiştir. Ön elemeden sonra büyüme özelliklerine göre seçilen 47 Bacillus izolatı için 20°C'de statik kültür koşullarında 21 gün sonunda naftalen, mineral yağ ve n-hekzadekan içeren ortamlardaki mikrobiyal yük 2,7x106 - 2,2x107 cfu/ml arasında belirlenmiştir. Statik kültür koşullarında en iyi büyümeyi gösteren beş Bacillus izolatı (Bacillus Ege B.45.1, Bacillus Ege B.39.1, Bacillus Ege Bi.1.9, Bacillus Ege B.6.2i, Bacillus Ege B.1.4ka) tek karbon kaynağı olarak ham petrol içeren çalkalamalı erlenlerde 20°C'de 10 gün inkübe edilmiştir. İnkübasyon sonrası mikrobiyal sayı 8,3x10?-7,4x108 cfu/ml arasında belirlenmiştir. Çalışmanın son aşamasında, Bacillus Ege B.1.4ka ve Bacillus Ege B.6.2i izolatlarının polisiklik aromatik hidrokarbon (PAH) (chrysene ve naftalen) parçalama verimleri GC-MS yöntemiyle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study primarily, 282 Bacillus spp. isolates from the ?Bioengineering Department Culture Collection? were investigated for growth at 4, 7, 10, 43 and 47°C and 134 Bacillus isolate were selected as psychrotolerant. Then hydrocarbon degrading capacity of selected 134 psychrotolerant were investigated in the petri plates containing different hydrocarbons such as naphthalene, n-hexadecane or mineral oil. The next step after prescreening, microbial counts of 47 Bacillus isolates selected according to their growth characteristics were determined as 2,7x106 -2,2x107 cfu/ml at 20°C for 21 days in static culture conditions. The five isolates (Bacillus Ege B.45.1, Bacillus Ege B.39.1, Bacillus Ege Bi.1.9, Bacillus Ege B.6.2i, Bacillus Ege B.1.4ka) showing the best growth characteristics in static culture conditions were incubated at 20°C for 10 days in flasks containing crude oil as sole carbon source in shaker. After the incubation, microbial count were determined as 8.3x10? -7.4x108 cfu/ml. In the final stage of the study, polycyclic aromatic hydrocarbon (PAH) (chrysene and naphthalene) degradation yields of Bacillus isolates (Ege B.1.4ka and Ege B.6.2i) showing the best growth were determined with GC-MS device.