Dendrimerik yapılı fluoren türevlerinin sentezi ve OLED sistemlerinde elektron boşluğu iletim materyali olarak kullanılabilirliliklerinin araştırılması
Synthesis of fluoren derivatives with dendrimeric structure and investigation of their usability as a hole transport material in OLED systems
  1. Tez No: 276112
  2. Yazar: ÖZLEM USLUER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERAFETTİN DEMİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında, oktilfluoren, spirobi(fluoren) ve spiro(siklododekanfluoren) çekirdek yapısı ve kenar grubu olarak değişik sayılarda karbazol ve tiyofen grupları içeren, dendrimerik yapıya sahip boşluk iletim molekülleri sentezlenmiştir. Bu bileşiklerin kimyasal yapıları 1H NMR, 13C NMR, FT-IR, UV-vis, PL spektroskopisi ve MALDI-TOF ölçümleri ile karakterize edilmiştir. Sentezlenen dendrimerler yüksek camsı geçiş ve bozunma sıcaklıkları ile termal kararlılık ve kimyasal olarak tersinir redoks prosesi göstermişlerdir.Sentezlenen dendrimerler çok tabakalı ışık yayan organik diyotlarda (OLED) boşluk iletim tabakası (HTL) olarak kullanılmışlardır. Sentezlenen moleküllerle yapılan OLED cihazlarının hepsi referans olarak kullanılan cihazdan daha iyi performans göstermişdir. ITO/PEDOT:PSS/SBFCT-G2/Alq3/LiF:Al yapısındaki OLED cihazı, 2.5 V çalışma voltajı ve 25400 cd/m2 maksimum parlaklık değeriyle verdiği, parlak yeşil emisyon ile maksimum performansı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, novel hole-transporting dendrimeric molecules containing octylfluorene, spirobi(fluorene) and spiro(cylododecanefluorene) as the core unit and different numbers of carbazole and thiophene moieties as the peripheral groups have been synthesized. All the dendrimers were characterized by 1H NMR, 13C NMR, FT-IR, UV?vis, PL spectroscopy and MALDI-TOF. They were thermally stable with high glass transition and decomposition temperatures and exhibit chemically reversible redox processes.Synthesized dendrimers were applied as the hole-transporting layer (HTL) for multilayer organic light-emitting diodes (OLEDs). All devices containing synthesized HTMs were showed better performance than reference device. The OLED device which had the configuration of ITO/PEDOT:PSS/ SBFCT-G2/Alq3/LiF:Al showed maximum performance with a turn-on voltage of 2.5 V and exhibited a bright green emission with a maximum luminance of 25400 cd/m2.