Alaşehir çevresinde Kuzeybatı-Güneydoğu ve Doğu-Batı uzanımlı graben faylarında depremle ilişkili radon anomalilerinin tanımlanması
Identification of radon anomalies related to earthquakes along the Northwest-Southeast and East-West trending faults in the Alaşehir region
  1. Tez No: 276111
  2. Yazar: FADIL İNCEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, deprem önsezisi için, aktif Gediz grabeninde yer alan Alaşehir yöresinde 42 istasyondan oluşan radon gözlem ağı kurulmuş (Kasım 2009) ve toprak gazı radon konsantrasyonlarındaki zamansal değişimler LR-115 katı hal nükleer iz detektörleri ile ölçülmüştür. Çalışma boyunca, toprak gazı radonun yanı sıra barometrik basınç, sıcaklık, yağış ve nem gibi meteorolojik parametreler sürekli olarak gözlenmiştir. Radon gözlem ağında yer alan istasyonlardan elde edilen iki haftalık/aylık entegre toprak gazı radon ölçümleri, Alaşehir fay sisteminde 23 Ağustos 2010'da oluşan Mw=2,9 büyüklüğündeki depremle ilişkili olabilecek değişimler göstermiştir. Söz konusu radon anomalilerinin meteorolojik parametrelerle ilişkisi tek yönlü varyans, çoklu karşılaştırma, korelasyon ve regresyon gibi istatistiksel analizler uygulanarak incelenmiş ve depremle ilişkili olabilecek radon anomalileri için istatistiksel sınır; ortalama radon + 1.5? olarak tanımlanmıştır. Elde edilen bu veriler, gerçek tektonik sinyallerle meteorolojik değişkenlerden kaynaklanan gürültü sinyallerinin ayırt edilmesini ve çalışma alanında tektonik strese daha duyarlı kalıcı radon istasyonlarının oluşturulmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, temporal radon variations in soil gas along active faults in Alaşehir of Gediz Graben Systems have been continuously monitored by LR-115 nuclear track detectors for earthquake prediction. The soil gas radon monitoring network with its 42 stations was installed in November 2009 on the normal active faults of Alaşehir. At the monitoring site, the meteorological parameters such as barometric pressure, rainfall and air temperature have been observed during the study. The soil gas radon contents in biweekly or monthly exposure from the stations showed variations which may be associated with the small (Mw=2.9) 23 August 2010 earthquake on the Alaşehir fault system. Accordingly, various statistical analysis such as one way variances, multiple comparison, correlation and regression analysis have been applied to the collected data to identify the radon anomalies due to the seismic activities from those of meteorological conditions. In the following, the statistical threshold of radon gas anomalies is found to be mean radon + 1.5?. As a result, this study is to provide the establishment of permanent radon stations which is more sensitive to tectonic stress.