Güneş'teki şok dalgaları
Shock waves in the sun
- Tez No: 276113
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN FUAT DELALE, PROF. DR. ESAT RENNAN PEKÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezde, bir Güneş korona manyetik halkasının (loop) akım tabakasında oluşan şok dalgaları ve bunların manyetik yeniden birleşmeye etkisi incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken LareXd (Arber et al., 2007) nümerik simülasyon kodu kullanılmıştır. Kodda temel manyetohidrodinamik denklemlere eklenen ilave parametreler bir-akışkanlı ortam için viskozite kuvveti ve ısı akısı terimidir; iki-akışkanlı ortam içinse bunlara ilaveten Ohm kanunu, akış elementi kesri ve ısı iletimi terimleri eklenmiştir. Sıcaklık, yoğunluk, basınç, hız ve manyetik alan sıçrama koşulları hesaplanarak, bir-akışkanlı ve iki-akışkanlı ortam için bozucu etkilerin şok yapısını nasıl değiştirdiği analiz edilmiştir.Yapmış olduğumuz analizler sonucunda, ortama herhangi bir bozucu etki (viskozite, ısı akısı, Ohm kanunu, akış kesri elementi ve ısı iletimi) eklendiğinde aynı koşullar altında yine şok dalgalarının meydana geleceği ancak bu defa süreksiz değil sürekli çözümler oluşacağı sonucuna varılmıştır. Bu sürekli yapılar, şok profillerinde kendilerini küçük titreşimler olarak göstereceklerdir.Akım tabakasında görülen şok dalgaları ile ilgili yaptığımız sayısal uygulamaların sonuçları, özellikle iki-akışkanlı ortam için, yeni bir bakış açısı ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
A numerical simulation is performed to investigate the shock wave formation in a current sheet of a solar coronal magnetic loop and its effect on the magnetic reconnection. The modified LareXd code is used, in which the viscosity force and heat flux term for one-fluid medium, and Ohm?s law, friction of the fluid element and heat transfer term for a two-fluid medium in addition to previous effects are included into basic magnetohydrodynamic equations. The jump conditions for temperature, the density, the pressure, the velocity and magnetic field has been analysed and how dissipative effects change the shock profiles for one-fluid and two-fluid media are investigated.From our analysis results, any disssipative effects (viscosity, heat flow, Ohm's law, friction of flow element and heat transfer) is added to the medium will change the shock wave structure. The shock waves will occur in the same circumstances, but continuos structures will be appeared rather than discontinuity. The continuous structures are shown themselves with small oscillations in shock profiles is concluded.The numerical results, especially for two-fluid medium, has revealed a new perspective about the current sheet.