Aminoasit içeren polimerik nanopartiküllerden antikanser ilaç salımının incelenmesi
Investigation of controlled drug release from aminoacid containing nanoparticules
  1. Tez No: 276118
  2. Yazar: EMİR ÖZÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Doxorubicin, antineoplastik bir ajan olarak kullanılmaktadır. Ancak istenmeyen yan etkilerinin ve dolaşımdaki yarı ömrünün 0,8 saat gibi kısa bir süre olması nedeniyle kontrollü salım sistemlerine ihtiyaç duymaktadır.Çalışmada amaç, doxorubicinin, aminoasit türevi içeren, biyouyumlu polimere adsorbsiyonu sağlanarak fizyolojik koşullarda stabilitesini arttırmak ve doğrudan hedeflenen dokuda salımını sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda biyouyumlu polimere doxorubicin adsorbsiyonu için koşulların optimizasyonu yapıldı ve oluşturulan polimer-doxorubicin kompleksinin in vitro salım koşulları incelendi. Yapılan denemelerde doxorubicinin spesifik olmayan etkileşim ve hidrofobik etkileşimlere yatkın polimere bağlanma göstermediği, hidrofilik etkileşimlere yatkın polimere zayıf asidik ortamda en iyi adsorbsiyonu gösterdiği belirlendi. İlaç yüklemesi çalışmalarında 1,5 mg/ml etken madde konsantrasyonundan sonraki değerlerde gram polimer başına bağlanan miligram etken madde grafiğinde lineerlikten sapma belirlendi. İn vitro salım denemelerinde pH 1,2-7,4 arasındaki koşullar incelendi ve pH 7.4 fizyolojik koşullarda polimerden ilaç salımı gözlenmezken pH 1,2 ve 2 de sırasıyla 4 saatte % 3 ve %5 ; 6 saatte %5 ve %6 lık salımlar gözlendi.
Özet (Çeviri)
Doxorubicin is an antineoplastic agent. Due to doxorubicin?s side effects and short half life in human vasculation, doxorubicin needs controlled releasing system for more efficiency.The aim of this study is decrease or eliminate the side effects and increasing the stability of doxorubicin by adsorption on a biocompatible polymer including amino acid dervivated monomers. And investigating the adsorption and releasing mechanism.Obtained datas show that doxorubicin is not adsorbed on to hydrophobic polymer but adsorbed on to hydrophilic polymer. Optimum conditions for adsorbtion was observed as weak acidic medium due to electrostatic interactions and hydrogen bonds between polymer and doxorubicin. optimum concentration of 1.5 mg/ml due to deviation from linearity of the adsorbtion graphic. Release profile investigated between pH 1.2-7.4. There was no release observed in physiologic pH 7.4 but it was observed that 3% and 5 % of drug released in 4 hours ; 5 % and 6 % of drug in 6 hours, respectively in pH 1.2 and 2.Consequently, it was thought that p(HEMA-MAH)-doxorubicin complex increases the stability in circulation.