Aminoasit içeren polimerik Schiff bazı ve Ni(II) kompleksinin sentezi, karakterizasyonu ve immobilizasyonu
Syntheses, characterization of polymeric-Schiff base including aminoacid and it?s Ni(II) complexes and immobilization
- Tez No: 269943
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN TÜMTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Alanin (Ala) ve (4-formil-3-metoksifenoksimetil)polistirenden (FMPS) Schiff bazı içeren polimer (FMPS-Ala-Sch), ve bunun Ni(II) kompleksi (FMPS-Ala-Sch-Ni) sentezlendi. Polimerik-Schiff bazlarının yapıları element analizi, termogravimetrik analiz (TGA), taramalı elektron mikroskobu (SEM), ve UV-GB spektrumları ile aydınlatıldı. Bu üç farklı polimere kovalent bağlama yönetemi ile ß-galaktosidaz immobilize edildi. Serbest ve immobilize enzimin aktifliğine etki eden sıcaklık, pH, substrat konsantrasyonu, depolama süresi gibi çeşitli parametrelerin etkisi ve immobilize enzimin tekrar kullanılabilirliği incelendi. Serbest enzim, (FMPS), (FMPS-Ala-Sch) ve (FMPS-Ala-Sch-Ni) için Km / Vmak değerleri sırasıyla 0,343mM / 0,0259 mM.dak?1, 0,104mM / 0,0126 mM.dak?1, 0,0617 mM / 0,0417 mM.dak?1, 0,210 mM / 0,0287 mM.dak?1 olarak hesaplandı. (FMPS-Ala-Sch-Ni)'in depolama kararlılığının diğer polimerlere oranla daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, polymer-bound Schiff bases (FMPS-Ala-Sch) and it?s Ni(II) complex were synthesized from alanine and (4-formyl-3-methoxyphenoxymethyl)polystyrene (FMPS). The structure of polymer-bound Schiff bases were characterized elemental analysis, thermogravimetry (TGA), scanning electron microscopy (SEM) and spectrum of UV-GB. ß-Galactosidase was immobilized onto the (FMPS), (FMPS-Ala-Sch) and (FMPS-Ala-Sch-Ni) complexes with using the covalent binding. The influence of temperature, pH, and storage capacity on the free and immobilized ß-galactosidase was investigated. In addition, reusability of immobilized ß-galactosidase was studied. The Km / Vmax values were calculated as 0.343mM/ 0.0259 mMmin?1 for free ß-galactosidase and 0.104 mM / 0.0126 mMmin?1, 0.0617 mM / 0.0417 mMmin?1 and 0.210 mM / 0.0287 mMmin?1 for ß-galactosidase immobilized to the (FMPS), (FMPS-Ala-Sch) and (FMPS-Ala-Sch-Ni) supports respectively. The storage capacity of (FMPS-Ala-Sch-Ni) was found higher than that of the other polymers.