İzmir ilindeki farklı kaynaklardan izole edilen bazı mavi-yeşil alglerin (siyanobakterilerin) moleküler özelliklerinin ve toksinlerinin araştırılması
Investigation of blue-green Algae (Cyanobacteria) moleculer properties and toxin isolated from Izmir different springs
  1. Tez No: 276117
  2. Yazar: ZELİHA DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN SUKATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Toksik mavi-yeşil alglerin (siyanobakteriler) nehirler, göller ve denizsel çevrelerde bulunduğu rapor edilmektedir. Fakat toksin üreten mavi-yeşil algler çoğunlukla sıcak su kaynaklarda araştırılmamıştır. Bu nedenle bu çalışmada İzmir ilindeki 5 farklı (Balçova, Zeytindalı, Karakoç, Şifne ve Gülbahçe) sıcak su kaynaklarındaki toksik siyanobakteriler ve bunların siyanotoksinlerinin varlığı araştırılmıştır. 10 ipliksi siyanobakteri türü 16S rDNA dizisi çıkarılmış ve bu dizilerin filogenetik ağacı ve GenBank yapıları oluşturulmuştur. İzmir ilindeki termal alanlardaki siyanobakteri kültürlerinden 10 (Spirulina subsalsa, Geitlerinema, Leptolyngbya, Lyngbya, Oscillatoria, Pseudoscillatoria, Phormidium sp.) tür izole edilmiştir. İzolatların içeriğinin toksik aktivitesi mikrosistin enzim bağlı immunosorbent deneyi (ELİSA) ve polimeraz zincir reaksiyonun (PCR) da spesifik hedef pirmerlerin mcyA geninin çoğaltılması kullanılarak doğrulanmıştır. ELİSA sonucunda siyanobakterilerin mikrosistin içeriğinin konsantrasyonu 0,16 ppb belirlenen limitten az olduğu ortaya çıkarılmıştır. Mikrosistin sentez kompleksindeki mcyA gen bölgesi 5 örnekte belirlenmiştir. Bu çalışma ile ilk kez İzmir ilindeki termofilik siyanobakterilerin mikrosistin bulundurduğu rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Toxic blue-green algae (cyanobacteria) are well reported in rivers, lakes and marine environments, but the toxin production of blue-green algae in hot springs is largely unexplored. Therefore, the present study investigated the presence of toxic cyanobacteria and cyanotoxins in 5 different hot springs (Balcova, Zeytindalı, Karakoc, Sifne and Gulbahce) in Izmir. 16S rDNA sequences from 10 filamentous cyanobacteria were obtained and phylogenetic tree from these sequences and sequences available in GenBank was constructed. Ten cyanobacterial cultures isolated from thermal places in Izmir, Spirulina subsalsa, Geitlerinema, Leptolyngbya, Lyngbya, Oscillatoria, Pseudoscillatoria, Phormidium sp. contained with toxic activity confirmed using microcystin enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) and polymerase chain reaction (PCR) with specific primers targeted to the condensation domain of mcyA gene. The results of an ELISA revealed that cyanobacteria contained microcystin at concentrations below detection limits of 0,16 ppb. The gene mcyA from the microcystin synthesis complex was detected in five samples. This is the first report of the presence of microcystin thermophilic cyanobacteria in Izmir.