Tanacetum L. (Asteraceae) taksonlarının karyotip analizleri
Karyotype analyses of some Tanacetum L. (Asteraceae) taxa
  1. Tez No: 276142
  2. Yazar: HALİL SELİM GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Asteraceae (Compositae) familyasının Anthemideae tribusunda yer alan Tanacetum L. Cinsi, başlıca Avrupa, Ilıman Asya ve birkaç türü de Kuzey Amerika'da yayılış gösterir. Dünyada 150'den fazla takson ihtiva eder. Türkiye'de ise tür, alt tür ve varyete düzeyinde 60 takson ile temsil edilmektedir. Bu çalışmada taksonlardan 4'ünün karyotip analizleri yapılmıştır. Bu çalışma ile karyotip analizleri yapılan taksonlar; T. albipannosum Hub.-Mor. & Grierson, T. aucheranum (D C.) Schultz Bip., T. parthenium (L.) Schultz Bip., T. argyrophyllum var. argyrophyllum (C. Koch) Tvzel.'dur.Çalışmada kullanılan materyaller, Trabzon ve Gümüşhane'den 2005 ve 2009 yıllarının Haziran ayında toplandı. Toplanan bitkiler morfolojik özelliklerine göre belirlenip herbaryum örnekleri haline getirildi ve her bitkiye ait aktif kök ucu ve tohumlar temin edildi. Elde edilen tohumlar çimlendirildi. Tohumların çimlenmesiyle temin edilen kök uçları aseto-orsein ile boyandı ve daimi preparatları hazırlandı. Daimi preparatlardan her taksona ait kromozom sayısı, morfolojisi, ölçümleri, kol oranları ve sentromerlerin yerleri belirlendi.Bu çalışma sonucunda, incelenen bütün taksonların kromozom sayısının 2n=18 olduğu tespit edildi. Çalışılan taksonların kromozom sayısı aynı olmasına rağmen kromozom morfolojilerinde farklılıklar gözlendi. Taksonların karyotiplerinde sentromerin yerine göre median, submedian ve subterminal sentromerli kromozomlar görüldü.
Özet (Çeviri)
The genus Tanacetum placed in the tribe Anthemideae in the family Asteraceae commonly distributed in temperate zone involving Asia, Europe and North America. It contains more than 150 taxa over the World. The genus is represented by 60 taxa including species, subspecies and varietes in Turkey. In this study, karyotype analysis was carried aut on the following taxa; T. albipannosum Hub.-Mor. & Grierson, T. aucheranum (D C.) Schultz Bip., T. parthenium (L.) Schultz Bip., T. argyrophyllum var. argyrophyllum (C. Koch) Tvzel.Materials used in this study were collected from Trabzon and Gümüşhane cities between the years 2005 ? 2009 in June. The collected species were distinguished from morphological characters and dried through herbarium tecniques. Meristematic root tips and achenes belonging to each taxa were obtained from natural habitats. The achenes were germinated at room temperature. Roots tips were stained in aceto-orcein and permanent slides were prepared. Chromosomes number, complement, measurement, arm ratios and centromere position of each taxa were determined from permanent slides.Consequently, all taxa investigated were found to be diploid taxa with 2n=18 chromosomes. Although investigated species had same chromosome number, there were some differences in chromosome morphologies. Karyotype of the taxa were observed in median, submedian and subterminal choromosomes according to centromer location.