Tanacetum L. (Asteraceae) cinsinin bazı taksonlarının polen, meyve ve yaprak mikromorfolojisi
Pollen, fruit and leaf micromorphology of some Tanacetum taxa
- Tez No: 338095
- Danışmanlar: PROF. DR. N. MÜNEVVER PINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kompleks bir cins olan Tanacetum L. Cinsinin (Asteraceae) Türkiye'deki 8 taksonunun (T. balsamita L. subsp. balsamita, T. balsamita L. subsp. balsamitoides (Schultz Bip. Grierson), T. argenteum (Lam. Willd.) subsp. flabellifolium (Boiss. ve Heldr. Grierson.), T. argenteum (Lam. Willd.) subsp. argenteum, T. argenteum (Lam. Willd.) subsp. canum (C. Koch Grierson), T. depauperatum (Post Grierson), T. haradjanii (Rech. fil. Grierson.) ve T. tomentellum (Boiss Grierson.)'un polen, meyve ve yaprak mikromorfolojik özellikleri ışık (IM) ve taramalı elektron (SEM) mikroskopları kullanılarak çalışılmıştır. Polenlerin trikolporat, trisinkolporat ve trikolpat oldukları bulunmuştur. Polen şekli oblat-speroidal'dir. Ekzin ekhinat'dır. Spinler arasındaki ornamentasyonlar granulat, retikülat ve rugulat - granulat'tır.Meyvelerin uzun ekseni 1.03 -2.89 mm, kısa eksen 0.19-0.45 mm, ağırlıkları 0.011-0.002 gram arasında değişmektedir. Şekilleri oblong- lanseolat veya nadir oblong- klavat'tır. Ribler arasındaki ornamentasyon, striat-retikulat ya da striattır.Taksonlar amfistomatik yapraklara sahiptir. Örtü tüyleri çok sık ve tek hücrelidir. Tanacetum C grubu taksonları polen, meyve ve yaprak özelliklerine göre 3 tip ve 2 alt tipe ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tanacetum L. (Asteraceae) which is a complex species has 8 taxa in Turkey, T. balsamita L. subsp. balsamita, T. balsamita L. subsp. balsamitoides (Schultz Bip. Grierson), T. argenteum (Lam. Willd.) subsp. flabellifolium (Boiss. ve Heldr. Grierson), T. argenteum (Lam.Willd.) subsp. argenteum, T. argenteum (Lam. Willd.) subsp. canum (C. Koch Grierson), T. depauperatum (Post Grierson), T. haradjanii (Rech. fil. Grierson), T. tomentellum (Boiss Grierson). Pollen, fruit and leaf micromorphological features of these taxa were studied by using Light Microscopy (LM) and Scanning Electron Microscopies (SEM). It was found that pollens are tricolporate, trisyncolporate and tricolpate. Pollen shape is oblate-speroidal. Exin is echinate. Ornamentation among spines are granulate, reticulate or rugulate-granulate.Long axis of the seeds ranges from 1.03 to 2.89 mm, while short axis of the seeds ranges from 0.19 to 0.45 mm, their weight ranges from 0.011 to 0.002 gram. Seeds' shapes are oblong-lanceolat or rarely oblong-clavate. Ornamentation among the ribs is striate-reticulate or striate.The taxa examined have amphistomatic leaves. Covering trichomes are very frequent and unicellar. Tanacetum C group taxa have been divided into 3 types and 2 sub-types by their pollen, fruit and leaf features.