Asansörler için PIC18F452 tabanlı akıllı bir denetim sisteminin geliştirilmesi
Development of a PIC18F452-based intelligent control system for lifts
  1. Tez No: 276144
  2. Yazar: HAKAN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. İBRAHİM OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çok katlı binaların hayatımıza girmesiyle birlikte dikey bir taşıma aracı olan asansörlerin önemi daha da artmıştır. Tabi ki her yeni teknolojik taşıma aracında da olduğu gibi asansörle ulaşım da zaman içinde geliştirilmiştir. Günümüzde enerjinin ne kadar kıymetli olduğu düşünüldüğün de asansörün işlevinin yanında kullanım aşamasındaki zaman ve enerji tasarrufu sağlamak üzere bu çalışmaya karar verilmiştir.Yapılan çalışmanın uygulanırlığını görmek amacıyla ahşap malzemeden yapılmış dört katlı bir model asansör imal edilmiştir. Model asansörün kontrolü için Mikrochip firması tarafından imal edilen PIC18f452 mikrodenetleyicisi kullanılmıştır.Tez çalışması, PIC18f452 için program hazırlama, hazırlanan programın mikro denetleyiciye yüklenmesi ve yüklenen programın uygulama devresi ile birlikte çalışmasına kadar geçen aşamalar anlatılmıştır. Kontrol işlemi piyasada sıkça kullanılan PIC16f477 ve PIC16f84 mikrodenetleyicisi yerine PIC18f452 kullanılması ile bazı üstünlükler sağlanılmıştır. En önemlisi, PIC18f452' nin diğerlerine göre daha fazla program belleğe sahip olmasıdır. Mikrodenetleyicinin böyle bir uygulamada kullanılması ile PLC ve diğer kontrol elemanlarına göre daha ucuz ve daha az yer kaplayan, kullanımı kolay bir tasarım ortaya konulmaktadır.PIC18f452' nin programlanmasında `'PIC ASSEMBLY'' dili kullanılmıştır. Mikrochip firması tarafından geliştirilen Microcode Studyo programı, asansör modelinin yazılımı için kullanılmıştır. Hazırlanan yazılım, mikrodenetleyicinin anlayacağı dile yani hexadesimal koda çevren Picbasıc Pro programı ile derlenerek mikro denetleyiciye yüklenir. Derlenen programı mikrodenetleyiciye göndermek için de IC-PROG yazılımı kullanılmıştır.Asansörün, amaçlanan yenilikleri yapabilmesi için hazırlanan yazılım, benzetim programı proteus tarafından çalıştırılarak kontrol devresi hazırlanıp prototip asansörde denenmiştir.
Özet (Çeviri)
Development of A PIC18F452-Based Intelligent Control System For LiftsWith multi-storey building into our lives further increased the importance of lift. In this study, a PIC18F452-Based Intelligent Control System fort the lift is developed to save electrical energy and time.In order to see the performance of the proposed control system, a four-storey wooden model elevator is produced.This thesis also explains the steps of preparation for the program PIC18F452, installation the program that is prepared to the microcontroller and co-operation between the installed program and the application circuit. Control procedures has provided some advantages with using PIC18f452, instead of the microcontrollers commonly used in the markets PIC 16f477 and PIC16f84. Most importantly, in comparison to the others, 18f452 has more program memory. By using the microcontroller such an application much cheaper, more compact and easy to use design has formed in contrast to PLC and the other control elements.In programming the PIC18f452 `?PIC ASSEMBLY?? language is used. Microcode Studio program developed by the Microchip company, is used for the software of the elevator model. By compiling the Picbasic Pro program that converts the microcontroller?s language into the hexadecimal code, with the prepared software are installed to the microcontroller. In order to transfer the compiled program to the microcontroller, IC-PROG software is used.The prepared software that is intended for the innovations can be fulfilled of the elevator is tested by prepearing the control circuit with running simulation program by Proteus prototype.