Yozgat ili Yerköy ilçesi ekolojik koşullarında yetiştirilebilecek kışlık kanola çeşitlerinin belirlenmesi
Determination of potential winter rapeseed cultivars under the ecological conditions of Yerköy village in Yozgat
- Tez No: 276145
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZBAY DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma, 2009-2010 üretim sezonunda, Yozgat ili Yerköy ilçesi ekolojik koşullarında bazı kışlık kanola çeşitlerinin (Es Hydromel, Elvis, Orkan, Vectra, Licord, Egc 7571, Triangle ve Bristol) yöreye uyumu ve tarımsal özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada incelenen çeşitlerde; çıkış süresi, çiçeklenme başlangıç süresi, tam çiçeklenme süresi, vejetasyon süresi, bitki boyu, gövde çapı, yan dal sayısı, bitki başına harnup sayısı, harnupta tane sayısı, bin tane ağırlığı, tohum verimi, ham protein oranı, ham yağ oranı ve ham yağ verimi özellikleri değerlendirilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre; incelen bitkisel özelliklerden harnupta tane sayısı ile bin tane ağırlıklarının çeşitlere göre farklılık gösterdiği, diğer özellikler bakımından çeşitler arasında farklılık bulunmadığı belirlenmiştir. En yüksek tohum verimi Egc 7571 (419 kg/da), Vectra (390,56 kg/da) ve Triangle (363,69 kg/da) çeşitlerinden elde edilmiş olup, bu çeşitler bölge için tavsiye edilmiştir. Teknolojik özelliklerden ham protein oranının % 20.89-24.10, ham yağ oranının % 38,74-45,98 ve ham yağ veriminin de 103.1-181.6 kg/da arasında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine local adaptation and agricultural characteristics of some winter rapeseed cultivars (Es Hydromel, Elvis, Orkan, Vectra, Licrod, Egc 7571, Triangle and Bristol) in 2009-2010 growing season at Yerköy village of Yozgat province. Charecteristics such as germination period, the beginning of flowering, the full flowering period, vegatation period, plant height, stem diameter, the number of side branches, the number of pods per plant, the number of seeds per pod, thousand seed weight, seed yield, crude protein content, crude oil content and crude oil yield were evaluated.According to the results, significent differences were found among winter rapeseed varieties in terms of the number of seeds per pod and thousand seed weight, where as varieties didn?t differed for the other attiributes evaluated. The highest seed yields were recounded in Egc 7571 (419kg/da), Vectra (390,56 kg/da) and Triangle (363,69 kg/da) cultivars and therefore they were recommended for the region. Among tecnological characteristics, crude protein contet, crude oil contet, crude oil yield were within the ranges of 20.8-2410 %, 38,74-45,98% and 103,1-181,6 kg/da respectively.