Dual Lorentz uzayında spacelike?timelike involüt? evolüt eğriler üzerine
On the spacelike-timelike involute-evolute curves in dual lorentz space
  1. Tez No: 276165
  2. Yazar: SÜMEYYE GÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ŞENYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümde çalışmanın amacı ve konunun ele alınma nedeni tartışıldı. Genel bilgiler bölümünde ise Öklid uzayı, Lorentz uzayı ve dual Lorentz uzayı ile ilgili temel kavramlara yer verildi.Materyal ve Yöntem bölümünde , 3-boyutlu Lorentz uzayında involüt ? evolüt eğrilerin eğrilikleri, Frenet vektörleri arasındaki ilişkiler, Darboux vektörleri ve bu vektörler yönündeki birim vektörler arasındaki bağıntılar verildi.Bulgular bölümü çalışmamızın orijinal kısmını oluşturmaktadır. Bu bölümde dual Lorentz uzayında spacelike ? timelike dual involüt ? evolüt eğrilerin dual eğrilikleri, dual Frenet vektörleri arasındaki ilişkiler, dual Darboux vektörleri ve bu vektörler yönündeki birim dual vektörler ele alınarak bazı bulgular elde edildi.
Özet (Çeviri)
This study consists of four basic chapters. In introduction, it is discussed aim of the study and why this study is taken into consideration. In general information part, the basic concept about Euclid space, Lorentz space and dual Lorentz space have been examined.In material and method part, involute ? evolute curve couple, curvatures, relationship the between Frenet vectors, Darboux vectors and unit vectors direction of this vectors of involute ? evolute curves in 3-dimensional Lorentz space have been given.The fourth chapter is the orijinal part of this study. In this chapter, dual curvatures, relationship the between Frenet vectors, dual Darboux vectors and unit dual vectors direction this vectors of spacelike ? timelike dual involute ? evolute curves in dual Lorentz space have been investigated and some results have been found.