Çakıldak fındık çeşidinde rakım, yıl ve bahçelere göre verimin değişimi üzerine araştırmalar
Research on variation of yield in different altitudes, years and orchards in ?Çakildak? hazelnut cultivar
- Tez No: 276166
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ZEKİ BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırma, 2008-2009 yıllarında Ordu ili Kabataş ilçesi ve Kabataş'a bağlı Alankent beldesinde, 400 m, 600 m ve 800 m rakıma sahip, güney yöneyindeki Çakıldak fındık bahçelerinde yürütülmüştür. Farklı rakımların verim ve kalite kriterleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla, benzer şartları taşıyan 400 m, 600 m ve 800 m rakımlarda, 3 tekerrürlü 9 bahçe belirlenmiş ve araştırma bu bahçelerde sürdürülmüştür. Farklı rakımlara sahip bahçelerden elde edilen fındıkların fiziksel özellikleri incelenmiş ve istatistiki analizlere tabi tutulmuş, korelasyon ve path analizleri yapılarak, dekara verim üzerine olan etki değerleri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca araştırmanın yürütüldüğü bahçelerden ilk yıl yaprak ve toprak örnekleri alınarak besin maddesi içerikleri belirlenmiştir. Farklı rakımlara sahip bahçelerden elde edilen sonuçlara göre, rakım arttıkça dekara verimin azaldığı; dekara verim bakımından en iyi değerlerin 400 m rakıma sahip bahçelere ait olduğu, 800 m rakıma sahip bahçelerde dekara verimin daha düşük seviyede olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in southwardly Çakıldak hazelnut cultivar orchards which have 400 m, 600 m and 800 m altitudes and are in resort Alankent connected to town Kabataş and Kabataş province, Ordu in 2008-2009. Different altitudes on the yield and quality criteria in order to determine the effect, similar in terms of carrying 400 m, 600 m and 800 m altitudes, with three replicates designated nine orchards and research have been carried out in the orchards. Orchards with a different altitude, obtained from the physical properties of hazelnuts were investigated and subjected to statistical analysis, correlation and path analysis is performed, the effect on yield per unit area values are determined. Also the first year of research conducted in the orchards of leaves and soil samples for nutrient content were determined. Different altitudes with orchards and the results obtained according to the altitude increases, per unit area yield, yield of the reduced accordingly per unit area yield in terms of best value of 400 m altitude, has a orchards belonging to the 800 m altitude, with orchards and per unit area yield a lower level that has emerged.