Öksin ve kolsik zonda bulunan geofitlerin tespiti ve bitkisel özelliklerinin belirlenmesi
Determination of geophytes found in euxin and colchis zones and their biological characteristics
- Tez No: 276167
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma 2009-2010 yılları arasında bitki coğrafyası açısından önemli bir merkezde bulunan (Öksin ve Kolşik) Ordu ilinin geofit florasını ve bunların biyolojik özelliklerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Ordu il sınırları Türkiye'nin grid sistemine göre A6, karesinde yer almaktadır.Araştırma alanında incelenen 277 bitki örneğinden 9 familyaya ait 27 cins ve 45 takson tespit edilmiştir. Araştırma alanında en fazla taksona sahip familyalar; Orchidaceae (19) ve Liliaceae (13) familyalarıdır. Iridaceae, Ameryllidaceae ve Ranunculaceae familyaları 3'er, Araceae, Primulaceae, Papaveraceae ve Paeoniaceae familyaları ise 1'er taksonla temsil edilmektedir.Çalışma alanında endemik takson sayısı 5 olup, toplam takson sayısına oranı (%11.11) dir. Alanda tespit edilen 45 taksonun 7'şer tanesi (% 15,56) Karadeniz ve Avrupa-Sibirya, 2'şer tanesi (%4,44) Akdeniz ve İran-Turan, 1'er tanesi (% 2,22) Hirkan-Karadeniz ve Doğu Akdeniz elementidir. Bu gruplarda yer almayan 25 takson ise (%55,56) fitocoğrafik bölgesi bilinmeyen ya da çok bölgelidir. Mevsimsel çiçeklenme periyoduna bakıldığında, bitkilerin % 93,33'ü erken ilkbahar ve ilkbahar dönemlerinde çiçeklenirken, % 6,67'si sonbahar aylarında çiçeklenir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine geophytic flora and their biological characteristics of Ordu province located in an important center (Euxin and Colchis) for plant geography between the years of 2009 and 2010. According to the grid system in Turkey, Ordu is located in A6 square.In all, 277 plant specimens that inspected of 45 taxa belonging to 9 families and 27 genera were gathered from the research area. The families having the most taxa in the research area were Orchidaceae (19) and Liliaceae (13). Iridaceae, Ameryllidaceae and Ranunculaceae families with 3 species, Araceae, Primulaceae, Papaveraceae and Paeoniaceae families have been represented with one species.The number of endemic taxa in the research area was five and the ratio was 11.11%. The floristic composition of the plants, in terms of the phytogeographic elements, was as follows: Black Sea and Euro-Siberian 7 of each (15.56%), Mediterranean and Irano-Turanian 2 of each (4.44 %), Hyrcano-Black Sea and East-Mediterranean one of each (2.22%). The other 25 taxa (55.56%) except the groups mentioned above are supposed to be cosmopolitan or from unknown phytogeographic origins. Considering flowering times, 93.33% of the taxa bloom in early-spring and spring, and 6.67% bloom in autumn.