Bornova koşullarında organik olarak yetiştirilen bazı sofralık üzüm çeşitlerinde bitki su tüketimi ve yaprak su potansiyeli-verim ilişkilerinin belirlenmesi
Determination of relationship between evapotranspiration, leaf water potential and yield of some organic table grapes in Bornova
- Tez No: 276177
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ UL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma 2009 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Uygulama Bahçesinde organik tarım ilkeleri ve kalite arttırıcı uygulamalar doğrultusunda yetiştirilen 41B ve 110R Amerikan asma anaçları üzerine aşılanmış Alphonse Lavallée, Red Globe ve Trakya İlkeren çeşitlerine ait sofralık üzüm asmalarının bitki su tüketimi ve verim düzeyleri dikkate alınarak toprak- bitki- su ilişkilerinin verim ve kaliteye olan etkilerini incelemek için gerçekleştirilmiştir. Araştırma alanı `Bölünen Bölünmüş Parseller Deneme Desenine' göre düzenlenmiş olup sulamalar damla sulama yöntemi kullanılarak A Sınıfı Buharlaşma kabından meydana gelen buharlaşmalara göre 7 günlük sulama aralığında yapılmıştır. Sulama öncesi ve sulama sonrası alınan yaprak örneklerinde yaprak su potansiyeli pressure chamber aleti ile belirlenmiş ve toprak nemi tansiyometrelerle izlenmiştir.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre ölçülen en düşük YSP değeri 0,7 bar ile Trakya İlkeren çeşidinde; en yüksek YSP değeri ise 23,1 bar ile Red Globe çeşidinde gözlenmiştir. Sulama suyu kullanım randımanı en yüksek 4,1 kg/da/mm olarak Trakya İlkeren çeşidinde, toplam su kullanma randımanı ise 3,0 kg/da/mm olarak yine Trakya İlkeren çeşidinden elde edilmiştir. Sulama sezonu boyunca ortalama mevsimlik bitki su tüketimi 675,9 mm, ortalama günlük bitki su tüketimi 5,2 mm/gün olarak hesaplanmıştır.Sonuç olarak toprak katmanındaki nem düzeyinin azalmasıyla bitkinin stres düzeyinin arttığı, bu artışın çeşitler arasında farklı düzeylerde gerçekleştiği gözlenmiştir. Sofralık üzüm asmalarında kaliteli verim için bitki su tüketimlerinin tam karşılanması ve sulama aralığının 7 günden fazla olmaması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine evapotranspiration subjected to the best yield of grapevines with the relationship between plant-soil-water parameters. Field experiments were carried out during the year 2009 on organic cultivated table grapes (Red Globe, Alphonse Lavallée, Trakya İlkeren) in the vineyard of Ege University.The experiment was designed as a randomized complete block with three replication and irrigated with 7-day-irrigation intervals using drip irrigation. The amount of water used was based on pan evaporation from a Clss-A-Pan, soil water content was measured with tensiometers and Leaf Water Potential was measured with pressure chamber before and after irrigation.According to the results the highest Leaf Water Potential was obtained from the Trakya İlkeren (0,7 bar), and the lowest Leaf Water Potential was also obtained in Red Globe (23,2 bar) during the growing season. Seosonal evapotranspiration was measured 675,9 mm; daily evapotranspiration 5,2 mm/day; irrigation water use efficiency 4,1 kg/da/mm and the yield water use efficiency 3,0 kg/da/mm was measured in Trakya İlkeren.The differences between varieties of tablegrapes provide as the measurement of leaf water potential which varies with soil moisture conditions. In coclusion the Seosonal evapotranspiration with 7-day-irrigation intervals is recommended for table grapes to get higher qualified yield.