Farklı tuz konsantrasyonlarının satsuma mandarinine etkilerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determining the effects of different salt concentrations on satsuma mandarins
- Tez No: 276179
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERİT DORSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bitki gelişimini ve verimi kısıtlayan etkenlerden biri de tuzluluktur. Tuzluluğun bitki üzerindeki olumsuz etkileri, su alımını engellemesi, iyon toksisitesi ve bitkide besin maddeleri arasındaki dengenin bozulmasıdır. Bitkiler arasında tuzluluğa dayanıklılık bakımından büyük farklılıklar bulunmaktadır. Satsuma mandarinin de içinde bulunduğu Turunçgiller grubu tuza hassas bitkiler olarak bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, elektriksel iletkenliği 0,65 - 3,50 ve 6,50 dS/m olan farklı tuzlu su uygulamalarının Satsuma mandarini üzerine etkilerini belirlemektir.Çalışma, 2 yıl süreyle Ege Üniversitesi Kampüsü Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri satsuma mandarini meyve bahçesinde yürütülmüştür. Çalışmada, sulama sezonunun sonunda satsuma mandarini yapraklarında; yaprak alan indeksi, stoma sayısı, stoma yoğunluğu, fotosentez miktarı, transpirasyon oranı, su kullanım etkinliği, oransal yaprak su içeriği, sukkulens indeksi ve Ca, Mg, Na, K, Cl miktarları belirlenmiştir. Toprak analizleri sulama sezonunun başında ve sonunda iki kez, sulama suyu analizleri bir kez yapılmıştır. Toprak ve sulama suyu analizlerinde Ca, Mg, Na, K, Cl, CO3, HCO3 ve SO4 miktarları, pH ve EC (Elektriksel iletkenlik) değerleri belirlenmiştir. Bütün bu analizler sonucunda tuzluluğun satsuma mandarini üzerindeki etkileri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Salinity is one of the limiting factors for plant growth and yield. Negative effects of salinity on plant are; blocking water intake, ion toxicity and breakage of the balance between nutrients in plant. There are big differences on resistenace for salinity between plants. Citrus family which also includes the Satsuma mandarin (Citrus unshiu Marc.) is known to be very sensitive to salinity. The aim of this study is determining the effects of different saline water applications that have an electrical conductivity 0,65 ? 3,50 and 6,50 dS/m on Satsuma mandarin.This study has carried out in the in the Satsuma Mandarin orchard of Department of Horticulture, Ege University, Faculty of Agriculture for 2 years. In this study; leaf area index, number of stomata, stomatal density, the amounth of photosynthesis, transpiration rate, water use efficiency, relative leaf water content, succulence index and Ca, Mg, Na, K, Cl quantities in leaves that were collected at the end of irrigation season. In soil and irrigation water analysis the values of Ca, Mg, Na, K, Cl, CO3, HCO3 and SO4, pH and EC (Electriccal Conductivity) were determined. The effect of salinity on satsuma mandarin was statistically considered by the results of all analysis achieved.