Farklı tuz konsantrasyonlarının Sesamum indicum L.(susam) bitkisi üzerinde verime etkisi
The effect on the productivity of various salt consantrations Sesamum indicum (sesame)
  1. Tez No: 179525
  2. Yazar: ŞULE BULAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN GÖRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma 2007 -2008 yılında Muğla Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü laboratuarı ve Kampus alanı içerisindeki sera bahçesinde, farklı NaCl konsantrasyonlarının Sesamum indicum L.(susam) tohumunun çimlenmesi ve verimi üzerine etkilerinin belirlenmesini amaçlamıştır. Materyal olarak kullanılan 3 çeşit susam tohumu (Osmanlı, Orhangazi,Cumhuriyet) laboratuvar çalışması ile kendi içlerinde hassas Orhangazi ve dayanıklı Osmanlı çeşidi olarak belirlenmiştir. Çalışmamizın ikinci aşaması olan serada; Muğla-Gökova yöresinden denize uzaklıkları farklı, 3 ayrı susam tarlasından alınan topraklarla birbirine karıştırılmadan 3 tekerrürlü bir saksı denemesi kurulmuştur. Laboratuvar çalışmasında belirlenen 2 çeşit tohumun saksılara ekimi yapılmış ve farklı dozlarda hazırlanan (Kontrol, 50, 100,150,200 mmol) NaCl çözeltileri, tohumlar bitkicik boyuna geldiğinde uygulanmaya başlanmıştır. Ve bu uygulama sonucunda, çimlenme oranı, bitki boyu, yaprak sayısı, çiçek sayısı, meyve sayısı, 100 dane ağırlığı, çiçekten meyveye dönme oranı, yaş ağırlık kuru ağırlık, tohum sayısı ve verim parametreleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of various NaCl consantrations on germination and productivity of sesame which was growth in the laboratory of Muğla University ; Science and Arts Fakulty Biology department and in greenhouse in campüs area between 2007 and 2008. Three sesame (Sesamum indicum L.) species (Osmanlı, Orhangazi, Cumhuriyet) were used as material and Orhangazi was determined sensitive while Osmanlı was determined resistant among themselves according to laboratuary studies. In greenhouse step that was the second period of our study; a three times repated chump experiment volth the soil which were not mixed each other, taken from three different sesame field which have different distances to the sea in Muğla Gökova region was established. The sowing of the two different seeds which were determined in laboratuary studies was done to chumps and the different dosages of NaCl soluations ( Control, 500, 100, 150, 200 mmol) were applied when the seed reached to the seedling length. And in the result of this application, germination rate, plant length, number of leaves, number of flower, number of fruit, wet weight, dry weight, number of seed and productivity parameters were observed.