Bazı mikroalglerin yağ içeriğine etki eden faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting lipid content of some microalgae
  1. Tez No: 276205
  2. Yazar: TUĞBA ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM CONK DALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Scenedesmus sp. EGEMACC (Ege Üniversitesi Mikroalg Kültür Koleksiyonu) CC-24 (Burdur Gölü) ile yağ potansiyeli yüksek türler olan Botryococcus sudeticus UTEX 2629, Isochrysis galbana UTEX LB 2307 ve Neochloris oleoabundans UTEX LB 1185 kullanılmıştır. Scenedesmus sp. 18, 24 ve 30oC gibi farklı sıcaklıklarında; 1, 5 ve 10 klux gibi farklı ışık şiddetlerinde ve 0 (%0 azot), 1,5 (%50 azot) ve 3 mM (%100 azot) gibi farklı azot konsantasyonlarında kültüre alınmıştır. Bu parametrelerin hücre büyümesine ve toplam yağ içeriğine olan etkileri araştırılmıştır. Diğer üç mikroalg ise, kendi uygun besin ortamlarında 24oC sıcaklıkta ve 5 klux ışık şiddetinde kültüre alınmışlardır. Çalışmada kuru ağırlık ölçümleri ile optik yoğunluk ölçümleri alınmıştır. Hücreler santrifügasyonla hasat edilmiş, liyofilize hale getirilmiş ve daha sonra Bligh&Dyer metodu ile yağ ekstraksiyonu yapılmıştır.Scenedesmus sp. için büyüme hızının en fazla olduğu durum 24oC sıcaklık ve 5 klux ışık şiddetindeki 3mM azot konsantrasyonlu besin ortamı olmuşken, yağ içeriğinin en fazla olduğu durum ise 24oC sıcaklıkta ve 5 klux ışık şiddetindeki azotsuz besin ortamı olmuştur.Bu koşullar altında Scenedesmus sp. hem büyüme hızı (0,254 gün-1) hem de yağ içeriği (kuru ağırlığın %26'sı) bakımından göz önüne alındığında çalışmaya değer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Scenedesmus sp. EGEMACC (Ege University Microalgae Culture Collection) CC-24 (Lake of Burdur) and Botryococcus sudeticus UTEX 2629, Isochrysis galbana UTEX LB 2307 and Neochloris oleoabundans UTEX LB 1185 were used. Scenedesmus sp. was cultured at different temperatures as 18, 24 and 30°C; at different light intensities as 1, 5 and 10 klux and in different nitrogen concentrations as 0 mM (0% nitrogen), 1,5 mM (50% nitrogen) and 3 mM (100% nitrogen). The effects of these parameters to cell growth and total lipid content were investigated. The other microalgae species were cultured in their suitable growth media at temperature of 24oC and light intensity of 5 klux. For determining the cell concentration in the study, dry weight and optical density measurements were accomplished. Cells were harvested by centrifugation, lyophilized and then extracted for lipids by the method of Bligh and Dyer (1959).While the maximum growth rate was achieved at temperature of 24oC, light intensity of 5 klux and 3 mM nitrogen concentration, maximum lipid content was found at temperature of 24oC, light intensity of 5 klux and 0 mM nitrogen concentration for Scenedesmus sp..In that condition, it was found that Scenedesmus sp. is the most feasable strain when compared with the others regarding to either growth rate (0,254 day-1) or lipid content (26% of dry weight) characteristics.