Örme sandviç tekstillerin kompozit uygulamalarında kullanım olanaklarının araştırılması
Investigating application opportunities of knitted spacer fabrics in composite structures
- Tez No: 276206
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU MARMARALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Son yıllarda tekstil sanayinde yaşanan gelişmelerle birlikte sandviç tekstiller önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Kompozit malzemeler ise yeni malzemeler alanında giderek önem kazanan bir ürün grubunu oluşturmaktadır. Klasik malzemelerin yanı sıra yeni tekstil malzemelerinin kompozit güçlendirmede kullanımı son yıllarda yaygınlaşmakta ve bu konuda araştırmalar yapılmaktadır. Örme sandviç tekstillerin üç boyutlu yapısı ve içerisinde liflerin üç boyutta yerleşimi özellikleri nedeniyle kompozit uygulamaları için önemli olanaklar sunabileceği öngörülmüştür.Bu tez çalışmasında bu kapsamda öncelikle farklı kumaş parametrelerinden; bağlama ipliği miktarı ve cinsi, örme kumaşların üretildiği makinedeki kapak yüksekliği ve üst yüzey deseni parametrelerinin, sandviç tekstil özelliklerine etkisi incelenmiştir. Ardından farklı parametreler ile üretilen sandviç tekstillerin güçlendirme malzemesi olarak kullanıldığı kompozit malzemeler üretilmiş ve mekanik özellikleri test edilmiştir. Bu aşamada, sandviç tekstildeki bağlama ipliği miktarı ve cinsi ile üst yüzey deseninin, bunlardan üretilmiş kompozit malzemelerin çekme ve eğilme davranışlarına etkisi incelenmiştir. Son olarak ise sandviç tekstilin kompozit malzemelerde dolgu malzemesi olarak kullanımı ile ilgili denemeler yapılmış ve bu şekilde üretilen kompozit malzemelerin mekanik özellikleri incelenmiştir. Tez çalışması sonucunda kumaş parametrelerinin hem sandviç tekstilin hem de kompozit malzemenin özelliklerini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca sandviç tekstillerin dolgu malzemesi olarak farklı avantajlar sunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Spacer fabrics attract more attention in recent years due to the developments in textile industry. Composite materials also become an important product group in the new advanced materials area. In recent years, application of new textile fabrics as composite reinforcement material becomes widespread and many researches are still carrying out. As the spacer fabrics provide three dimensional structure and yarn orientation and therefore reinforcement in the third direction, these products are expected to create different properties for composite structures.In this study, firstly the effect of different parameters such as spacer yarn density and yarn type, dial height and surface pattern of spacer fabric, on the spacer fabric properties have been investigated. After that, spacer fabrics produced with different parameters have been used as a reinforcement element in composite materials. The mechanical properties of spacer fabric reinforced composites have been tested. At this step, the effect of spacer fabric parameters such as spacer yarn density, spacer yarn type and surface pattern of spacer fabric on the tensile and flexural properties of spacer fabric reinforced composites have been evaluated. Finally examinations have been carried out in order to use spacer fabrics as an alternative core material in composite materials. The conclusion of the study indicates that fabric parameters have a great influence both on the properties of spacer fabrics and spacer fabric reinforced composites. Furthermore spacer fabrics offer advantages as a core material in composite structures.