Quality critics of lipid lowering chemical ingredients in industry
Endüstrideki lipid düşürücü kimyasal etken maddelerin kalite değerlendirmesi
- Tez No: 276246
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER YALÇIN, PROF. DR. BİKEM ÖVEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Atorvastatin Ca impürite metod validasyonunun incelenmesi olarak oluşturulan bu tez derlenen ve değerlendirilen deneysel bir çalışmanın sonuçlarından oluşturulmuştur.Bu tez çalışmasında, lipid düşürücü etken madde türevi olan statin sınıfında bulunan Atorvastatin Ca etken maddeli ilaçların, statin grubu içindeki yeri ve önemi incelenmiştir.Sözkonusu ilaçların içinde bulunan safsızlıkların tayininde kullanılan UPLC (Ultra Performance Liquid Chromatography) yardımıyla elde edilen sonuçların validasyon açısından değerlendirilmesi ve incelenmesi amaçlanmıştır.Atorvastatin Ca tabletlerinde bulunan safsızlıkların analitik metod validasyonu, standart (International Conference on Harmonization) kurallar baz alınarak yapılmıştır. Atorvastatin Ca etken maddesine ait dokuz adet safsızlığın Ultra Performans Sıvı Kromatografisi cihazı ile analizlenmesi ve bu sayede bir seri ilaç analizinde harcanan süre 430 dakikadan 175 dakikaya, toplam tüketilen mobil faz 500 ml'den 70 ml'ye düştüğü gözlenmiştir. Bu analiz metodunun işletmeye daha az maliyetli ve çevreye daha duyarlı olunduğu saptanmıştır.Bu ilaçların ekonomisini analizleyebilmek için, hastanenin izni ile alınan 3500 hastanın kandaki LDL-C (düşük yoğunluklu lipoprotein kolestrolü), HDL-C (yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterolü), toplam kolesterol değerleri, MatLab yardımıyla yaşa bağlı ve istatistiksel dağılım grafikleri çizildi.
Özet (Çeviri)
Atorvastatin Ca is the most widely prescribed drug throughout the world. In this thesis, the importance of Atorvastatin Ca, an active ingredient which is in the statin class of lipid lowering drugs, was investigated.The impurity method validation of Atorvastatin Ca tablets was carried out according to ICH (International Conference on Harmonization) guidelines. Hence, with this analytical method which is employed using Ultra Performance Liquid Chromatography, the analysis of these nine impurities for Atorvastatin Ca drug were identified for the first time in literature. Also, the required time for the analysis of one batch drug reduced from 430 min to 175 min and the total mobile phase consumption for one batch analysis reduced from 500 ml to 70 ml.Approximately 3500 female and male patients? blood cholesterol, LDL-C (low density lipoproptein cholesterol), HDL-C (high density lipoprotein cholesterol), and triglyceride test results were taken from a hospital with permission and evaluated statistically. Distribution and statistical graphs were drawn according to age and the results using Matlab 7.7.For the economical analysis, cost analysis was carried out with 4 different statins. Atorvastatin, simvastatin rosuvastatin and pravastatin were used for this investigation.