İşletmelerde ISO 9000 kalite güvence sisteminin yapılandırılmasına yönelik metodoloji
Methodology of developing ISO 9000 quality assurance system in companies
- Tez No: 74447
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN GÜNEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET 'İşletmelerde ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi' nin Yapılandırılmasına Yönelik Metodoloji' başlığı altında incelenen bu çalışmada öncelikle konu hakkında gerekli bilgiler verilmiş ve bu bilgilere ilaveten örnek bir işletme uygulaması ile desteklenmiştir. Tezin birinci bölümünde, kalite ile ilgili genel bir giriş yapılarak, konunun günümüzde işletmeler açısından öneminden bahsedilmiş olup, tezin amacı ve tezle ilgili yapılan araştırma, kaynak toplama ve derleme faaliyetleri konusunda kısa bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, kalite kavramları üzerinde ağırlıklı olarak durulmuş, kalite ile ilgili terimlere değinilmiş, kalite bileşenleri ve kaliteye etki eden temel faktörler izah edilmiştir. Daha sonra değişim gösteren kalite yaklaşımları üzerinde durularak, Toplam Kalite Yönetimi sistemi ayrıntılı bir biçimde izah edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, tezin konusu olan ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi' nin tanımı, kapsamı, ortaya çıkışı, gerekliliği üzerinde durulmuş, Toplam Kalite Yönetimi ile arasındaki ilişkiden bahsedilmiştir. Yine bu bölümde, ISO 9000 serisi standartlarının özellikleri ve ortak yönleri konusunda bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, teze destek olması amacıyla, örnek olarak ele alman orta ölçekli bir işletmenin tanıtımı yapılmıştır. Beşinci bölümde ise, bir işletmeye ISO 9000 belgesi alınması yani Kalite Güvence Sistemi' nin yerleştirilmesi esnasında takip edilmesi tavsiye edilen aşamalara açıklamalarıyla beraber yer verilmiştir. Altıncı bölümde, gerekli hazırlıkları ve dokümantasyon işlemleri tamamlanan bir işletmede Kalite Güvence Sistemi' nin belgelendirilmesi amacıyla yapılması gereken hususlar, izlenecek işlem basamakları, belgelendirme sonrası yapılacak işlemler, alınacak olan belgenin geçerliliği ve belge alımı sonrası uygulamada rastlanan zorluklar üzerinde durulmuştur. Yedinci bölümde, ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi' nin yararlarına değinilmiş, ayrıca örnek işletmenin Kalite Güvence Sistemi' ne yönelik hedeflerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise, Kalite Güvence Sistemi kurma çalışmalarının verimli bir şekilde yapılabilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar ve bu çalışmaların gerekliliği kısaca izah edilmiş ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
a ABSTRACT In this thesis, under the topic of 'Methodology of Developing ISO 9000 Quality Assurance System in Companies', necessary information about the subject is presented and example with an application in a company. The first chapter is a general introduction about the importance of the subject for the present firms. It' s briefly mentioned the aim of the thesis, literature survey and compilation. In the second chapter, informing the terminology of quality, the basic components of and the factors affecting the quality is explained. The different approaches of quality and a detailed explanation of 'Total Quality Management' is further presented. In the third chapter, description of the 'ISO 9000 Quality Assurance System', its origin, historical development, its necessity and its relation with the Total Quality Management is explained. The standards, properties and common aspects of ISO 9000 series are also mentioned in this part. In the forth chapter for better understanding of the subject a medium size company is examined. The fifth chapter gives information about the advised procedures that a company should follow while awarding ISO 9000 or constructing a Quality Assurance System. In the sixth chapter, after documentation's and necessary preparations are completed, steps for registration to Quality Assurance System is explained. Further procedures after awarding the certificate, the validity period of the award and the difficulties in application are then mentioned. Seventh chapter deals with advantages of 'ISO 9000 Quality Assurance System', main aims of the company examined and critics of these aims. The thesis is concluded with the main aspects to be noticed carefully in constructing an efficient Quality Assurance System and the necessity of these works.