BÖTE Bölümü öğrencilerinin problem çözme becerilerinin, öğrenme biçemlerinin ve yaratılıcıklarının aralarındaki ilişkilerin incelenmesi; İzmir örneği
Analyse of the relationship between problem solving skills, learning styles and creativity of Computer Education and Instructional Technology Department students?: Izmir case
  1. Tez No: 276245
  2. Yazar: AYTEK KOŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MURAT İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu tezde, İzmir İlinde, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) alanında öğrenim gören öğrencilerin problem çözme becerileri, yaratıcılık yetenekleri ve öğrenme biçemleri ölçülmüş ve aralarındaki ilişkiler saptanmaya çalışılmıştır.Çalışma 2009-2010 eğitim öğretim yılı içerisinde Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerinin BÖTE bölümü birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Ege Üniversitesi BÖTE bölümü öğrencilerinden yansız olarak seçilen 52 kişilik bir grup ile problem çözme becerilerinin ölçüleceği veri toplama aracı geliştirilmiş, daha sonra Ege ve Dokuz Eylül Üniversitesi BÖTE bölümü öğrencilerinden yansız olarak seçilen 94 kişi ile esas çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma bir tarama modelidir.Sonuçlar istatistiki açıdan değerlendirilmiş ve bazı bulgulara rastlanmıştır. Özetle; katılımcıların problem çözme becerileri ile yaratıcılıkları arasında 0,05 anlamlılık düzeyinde bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca iki üniversite öğrenci grubu arasında ve farklı cinsiyete sahip öğrenciler arasında da yaratıcılık yetenekleri ile ilgili bazı bulgular vardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was studied to evaluate Computer Education and Instructional Technology Department students? problem solving skills, learning styles and creativities, and define the relations between them.The study was conducted with Computer Education and Instructional Technology Departments of Ege University and Dokuz Eylül University in 2009 ? 2010 academic year with the first and second undergraduate classes? participation. Data collection tool was developed to evaluate problem solving skills with a random assigned group of 52 students of Ege University Computer Education and Instructional Technology Department. Then the study was conducted with the participation of a random assigned group of 94 students of Computer Education and Instructional Technology Departments of Ege University and Dokuz Eylül University. This study is a survey model.The results of this study was evaluated statistically and some findings were found. In summary; it was found a relation about 0,05 significiance level between problem solving skills and creativities. Moreover there is a few finding between two university student groups and students? creativity abilities by their gender.