12-13 yaş gruplarındaki çocukların analitik zeka test sonuçlarıyla motor beceri test sonuçları arasındaki ilişkinin araştırılması
Researching the correlation between analytical intelligence test results of the children at the age of 12-13 and their motor characteristics
  1. Tez No: 27626
  2. Yazar: ÜLKÜ İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ MENGÜTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
114 Özet 12-13 YAŞ GRUPLARINDAKİ ÇOCUKLARIN ANALİTİK ZEKA TEST SONUÇLARIYLA MOTOR BECERİ TEST SONUÇLARI ARASINDAKİ İLİŞKİNİN ARAŞTIRILMASI Araştırma bir ortaokulda 12-13 yaş grubu kız ve erkek spor yapan ve yapmayan öğrenci grubuna uygulanmıştır. Bu araştırmada öğrencilere, analitik zekâ testleri ve motor beceri testleri uygulanarak aralarındaki ilişki saptanmaya çalışıldı. Yapılan bu çalışmayla spor yapan ve yapmayan grupların özellikleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak şu ortaya çıkmıştır. Motorik özellikler spor yapan ve yapmayanlarda farklıdır. Yani bu yaş grubunda motorik özellikler sportif performansı etkilemektedir, ama zekâ biçimi ve zekâ seviyesi spor yapıp yapmamalarına veya kız-erkek olmalarına göre bir değişme göstermemektedir. Summary RESEARCHING THE CORRELATION BETWEEN ANALYTICAL INTELLIGENCE TEST RESULTS OF THE CHILDREN AT THE AGE OF 12- 13 AND THEIR MOTOR CHARACTERISTICS This research has been done on the students of 12-13 age regardless of their being in sportive activities or not. In this study, I applied“Analytic Intelligence Test - AIT”and motor characteristics tests to the experimental group and tried to find out the correlation between mentioned two tests. During the study, data received from the results of applied tests has been computerized and then the interpretation of data has been done. The purpose of the study is to determine the difference between active sportsmen and the others. As a result, following findings have been recorded. Motor characteristics are different between sportsmen and people who are not actively in sports. In this age group, motor characteristics influence their performance in sports but the type of intelligence and the level of IQ has shown no difference according to their gender and their habits of sportive activities.
Özet (Çeviri)