Doktor annelerin pediatrik ateş yönetimi ve akılcı antibiyotik kullanımı hakkındaki bilgi ve tutumları
Knowledge and attitudes of physician mothers towards pediatric fever management and rational use of antibiotic
- Tez No: 893775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM SUVAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çalışmamız annelerin çocuklarda ateş yönetimi ve akılcı antibiyotik kullanımı konusundaki bilgi ve tutumlarını, bu bilgileri doktor olan ve olmayan anneler arasında karşılaştırarak incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, analitik özellikteki çalışmamızda 5 yaş altında en az bir çocuğu olan 166 doktor (grup 1) ve 151 doktor olmayan (grup 2) 317 anneye online iletişim platformlarındaki anne gruplarından ulaşıldı. Araştırmamız 11.01.2024-11.04.2024 tarihleri arasında Ankara Etlik Şehir Hastanesi'nde gerçekleştirildi. Katılımcılara sosyodemografik form, ebeveyn ateş yönetimi ölçeği (EAYÖ) ve anne ve babaların antibiyotik algıları ölçeğini (ABANA) içeren anket formu online iletişim platformları üzerinden ulaştırılarak uygulandı. Anket verileri IBM SPSS v.21 (Statistical Package for the Social Sciences, Chicago, IL, United States of America) programı aracılığıyla analiz edildi. İstatistiksel anlamlılık olarak p0,05). Sonuç: Araştırmamız doktor annelerin ateş yönetimi ve akılcı antibiyotik kullanımını rehberlere uygun ve kanıta dayalı uygulasalar da tıp eğitimi almamış annelerden tutum açısından beklendiği kadar farklı olmadıklarını gösterdi. Annelik içgüdüsünün, hastalıkların yönetimiyle ilgili eğitim almış ve bunun uygulayıcısı olan doktor annelerin bile çocuklarının hastalıkları sırasındaki uygulamaları üzerinde etkili olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aims to examine the knowledge levels and attitudes of mothers about fever management and rational antibiotic use in children by comparing this knowledge between mothers who are physicians and those who are not. Materials and Methods: In our prospective and analytical study, we reached 317 mothers including 166 physicians (group 1) and 151 non-physicians (group 2) who have at least one child under the age of 5. Participants were reached through online communication platforms within mothers groups. Our research was carried out at Ankara Etlik City Hospital between 11.01.2024-11.04.2024. A survey form was delivered to the participants via online communication platforms which contains the sociodemographic form, the Parents' Fever Management Scale-Turkish version (PFMS-TR), and the Turkish Parental Perception on Antibiotics Scale. Survey data were analyzed through the IBM SPSS v.21 (Statistical Package for the Social Sciences, Chicago, IL, United States of America). A value of p0,05). Conclusion: Our study showed that although doctor mothers applied fever management and rational antibiotic use in accordance with guidelines and evidence-based practices, their attitudes were not as different from those of non-medically trained mothers as expected. We believe that maternal instincts influence the practices of even doctor mothers, who are educated and trained in the management of illnesses, when it comes to caring for their own children during illness.