Murgul ağaçlandırma sahasında yalancı akasyanın (Roibinia pseudoacacia) yüzeysel akış ve erozyonu önlemedeki etkisinin araştırılması
In fluence of black locust plantation on preventing surface runoff and erosion in Murgul area
  1. Tez No: 276262
  2. Yazar: EKREM ORUÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, Artvin-Murgul yöresinde 1996 yılında dikimle oluşturulmuş yalancı akasya meşcerelerinde ve bu meşcerelerin bitişiğinde bulunan çayırlık alanlarda erozyon potansiyeli incelenmiştir. Araştırma alanında 6 adet güneşli ve 6 adet gölgeli bakı olmak üzere toplam 12 adet deneme alanları belirlenmiştir. Bu deneme alanlarında 2008 yılı Kasım ayından itibaren her ay su örnekleri alınmış ve yüzeysel akış miktarları ile sediment miktarları hesaplanmıştır.Araştırmanın sonunda akasyalık alanların yüzeysel akış önlemede çayırlık alanlara göre 4,5 kat daha fazla etkili olduğu saptanmıştır. Çayırlık alanlarda akasyalık alanlara göre 6 kat daha fazla sediment taşınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, black locust plantations and adjacent grasslands in Murgul-Artvin Area (established in 1996) have been investigated for the purpose of : surface runoff and erosion potantiyel. A total of 12 ( Six in southern slopes and six in northern slopes) sampling plots were chosen. For this purposes total from this sampling plots, water samples were taken to calculate surface runoff and sediment Nowember 2008 to May 2010. Surface runoff and sediment were determined monthly during a year period in each sampling plot.At result, surface runoff were four and a half fold lower in black locust stands compared to grasslands. Sediment moved from grassland six fold lower than black locust plantations.