Murgul maden sahası pasa birikim alanlarının bazıtoprak özelliklerinin ağaçlandırma potansiyeli bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of some soil properties of Murgul mine field rust deposits in terms of afforestation potential
- Tez No: 595454
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Toprağın fiziksel özelliklerini etkileyen faktörlerden biriside maden işletmeleridir. Artvin-Murgul maden sahası da yaklaşık 80 yıldır faaliyette olup toprakların fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri üzerine birtakım etkileri olmaktadır. Bu çalışma ile söz konusu alanda farklı zamanlarda yapılan cevher ayrıştırma sonrası pasa döküm işlemlerinin toprak fiziksel özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma için, 3 farklı pasa alanından 0-15 cm (60 adet) ve 15-30 cm (60 adet) derinlik kademesinden toplam 120 adet toprak örneği alınmıştır. Alınan örneklerde, toprak tane boyutu (tekstür), agregat stabilitesi, organik madde, toplam azot, toplam karbon/azot oran, pH ve Ec gibi toprak özellikleri analiz edilerek sınıflandırma yapılmıştır. Bu sınıflandırmalar istatistiksel olarak bağımsız t testi ve varyans analizi kullanılarak yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda çalışma alanı topraklarının tekstürel bakımdan kumlu yapıda olduğu, yine pH değerleri bakımından şiddetli asitten nötr toprak sınıfında toprakların olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan alanın organik madde ve toplam azot bakımından düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. C/N oranı bakımından toprakların ortalamalar düzeyinde 15in altında olduğu, fakat bazı topraklarda 34 düzeyinde olduğu bulunmuştur. Yine toprakların tuzluluk sınıfı bakımından tuzsuz olduğu belirlenirken, agregat stabilitesi bakımından düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre çalışma alanının hem toprak iyileştirme hemde erozyon riski altında kalma durumu bakımından ağaçlandırılması gerekmektedir. Ağaçlandırma çalışmaları alanın ihtiyaçlarına uygun şekilde tür seçimi tespitine göre yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
One of the factors affecting the physical properties of the soil is mining. Artvin-Murgul mine site has been in operation for almost 80 years and has some effects on the physical, chemical and biological properties of soils. In this study, it is aimed to determine the effects of rust casting operations on soil physical properties after ore separation at different times in this area. For this purpose, a total of 120 soil samples were taken from 0-15 cm (60 samples) and 15-30 cm (60 samples) depth levels from 3 different rust areas. Soil grain size (texture), aggregate stability, organic matter, total nitrogen, total carbon / nitrogen ratio, pH and Ec characteristics of soil were analyzed. These classifications were made by using independent t test and variance analysis. As a result of the analyzes, it was determined that the soil of the study area was textured sandy structure. In terms of pH values, it is determined that there are soils from severe acid to neutral soil class. On the other hand, the area was found to be low in terms of organic matter and total nitrogen. The C / N ratio was found to be below 15 at the average level, but in some soils at 34 level. At the same time, it was determined that the soils were not salty in terms of salinity class, but the aggregate stability was low. According to the obtained results, the study area should be afforested in terms of both soil improvement and erosion risk. Afforestation activities should be carried out according to the determination of species selection according to the needs of the area.