Murgul bakır fabrikası çevresindeki ağaçlandırma çalışmalarının bazı toprak özellikleri üzerindeki etkisinin araştırılması
The effect of afforestation studies on the exchange of soil properties of the Murgul copper factory
- Tez No: 595726
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada Murgul Bakır Fabrikası çevresinde yapılan ağaçlandırma çalışmalarının toprak özelliklerinin değişimi üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 2017 yılı temmuz ayında dikim yapılan alanlardan ve dikim yapılmamış alanlardan güneşli ve gölgeli bakıları gözeterek 3'er deneme alanı seçilmiştir. Toplam 18 deneme alanından 3 tekrarlı olacak şekilde, 0-15 cm derinlik kademesinden toprak örnekleri alınmıştır. Alınan toprak örneklerinde tekstür, pH, organik madde, toplam azot, azot mineralleşmesi ile ağır metallerden kadmiyum, kurşun, bakır, çinko ve krom analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda ağaçlandırma çalışmaları ile birlikte, kum, pH, toplam azot, nitrat, toplam azot mineralleşmenin ve bakır ile krom değerlerinin arttığı belirlenirken, kil, organik madde, amonyum mineralleşmesi, kadmiyum, kurşun ve çinko değerlerinde bir azalma tespit edilmiştir. Toprak özelliklerinin değişiminde bakı farklılığının etkisi önemli düzeyde çıkmıştır. Sonuçlar maden sahalarının ve toprak iyileşmesi için hızlı destek sağlayan akasya ve kızılağaç gibi türlerin kullanılabilirliğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of the afforestation studies on the soil properties in the Murgul Copper Factory. For this purpose, in July 2017, 3 trial areas were selected for planting and non-planting areas with sunny and shaded aspect. Soil samples were taken from 0-15 cm depth step with a total of 3 replicates from 18 test areas. Texture, pH, organic matter, total nitrogen, nitrogen mineralization and heavy metals cadmium, lead, copper, zinc and chromium analyzes were performed in the soil samples. As a result of the study, it was determined that sand, pH, total nitrogen, nitrate and total nitrogen mineralization and copper and chromium values increased with the afforestation studies while a decrease in clay organic matter, ammonium mineralization and cadmium, lead and zinc values were determined. The effect of aspect differences in changes in soil characteristics has been significant. The results showed the availability of species such as Robinia pceudoacacia and alder, which provided rapid support for soil healing for the improvement of mine sites.