Uşak ilinde dericiliğin incelenmesi
Exami̇nati̇on of leather producti̇on i̇n Uşak
  1. Tez No: 397430
  2. Yazar: BAŞAK DARENDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, İşletme, Crafts, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, Uşak ilindeki deri sanayi bölgesinde bulunan tabakhanelerde üretimi yapılan deri çeşitlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında Uşak ili deri sanayi bölgesinde üretimi yapılan deri çeşitleri incelenerek 5 ana bölüm altında sunulmuştur. Uşak ilinde bulunan deri sanayi bölgesindeki 45 tabakhane, araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Araştırma örneklemini oluşturan tabakhaneler rast gele seçilerek oluşturulmuştur. Araştırmanın amaçları doğrultusunda hazırlanan sorular anket haline getirilerek 45 tabakhane işletmecisi ile doldurulmuş, cevaplar tablolaştırılarak, analizleri yapılmıştır. Araştırmada işverenlere uygulanan anketlerden elde edilen bilgiler sonucunda işçi sayıları, kullanılan ham deri ve üretimi yapılan mamul deri çeşitlerine bulgular kısmında yer verilmiştir. Araştırmada elde verilere göre, Uşak'taki tabakhanelerde en çok kullanılan ham deri çeşidi koyun derisidir. En çok üretimi yapılan deri çeşidi ise zig derisidir. Uşak'ta üretilen deriler yurtiçine ve yurtdışına pazarlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is intended to analyse the leather types produced in the tanneries in the leather industry area in Uşak. Within this study, the leather types produced in the tanneries in the leather industry area in Uşak have been analysed and presented under 5 main sections. The research sample has been made up of 45 tanneries in Uşak leather industry area. The tanneries that make up the research sample have been chosen at random. The questions prepared in accordance with the research objectives have been turned into a questionnaire, the questionnaire has been filled in with 45 tannery operators, the answers have been tabulated and analyses have been done. In the view of the information obtained from the questionnaires given to the employers, the number of the employees, unprocessed leather used, types of leather products are included in the“findings”part. According to the data obtained in this study, the most commonly used type of raw (unprocessed) leather is sheep leather. The most commonly produced leather type is zigskin leather. The leather produced in Uşak is marketed domestically and internationally.