Kirişsiz döşemelerde farklı zımbalama donatılarının deneysel olarak incelenmesi
Experimental researches on the flat slabs with different shear reinforcements
  1. Tez No: 276299
  2. Yazar: İHSAN EZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada kirişsiz döşemelerde, iç kolon - döşeme birleşiminde oluşan zımbalama etkisine karşı kullanılan zımbalama donatılarının davranışı incelenmiştir. Zımbalama göçmesi için tasarlanmış ½ ölçekle sınırlandırılmış 5 adet kolon-döşeme birleşimi göz önüne alınmıştır.Bu çalışmada aynı malzeme özelliklerine, aynı boyutlara ve aynı donatı oranlarına sahip zımbalama donatısı içermeyen referans, çelik profiller, kapalı etriyeler ve yeni tasarlanan iki adet zımbalama donatısı içeren 5 adet numune incelenmiştir. Numuneler büyük hareketli yüklere ve düşük döşeme yüksekliklerine göre dizayn edilmiş ve detaylandırılmıştır.Deney sonuçları, bu deneysel çalışmada kullanılan yeni zımbalama donatılarının kolon-döşeme birleşiminde sünek davranışa izin verdiği ve zımbalama kapasitesini artırdığı gösterdi. Tüm numunelerin yük-dönme ilişkileri verilmiştir. Zımbalama kesmesi için dönmeye dayalı modeller ve tasarım formülleri verilmiştir. Deneysel çalışma sonucunda elde edilen deney sonuçları her zımbalama donatısı için karşılaştırılmıştır. Çeşitli araştırmacılar tarafından yapılan döşeme deneylerinden elde edilen veriler, bu deneylerden elde edilen veriler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the punching shear reinforcements that used againts the punching shear failure of interior slab-column connections in flat plates are investigated. Five, half scale isolated slab colomn connections, which are designed such that they would fail in punching shear, is presented.In this study, a reference specimen without punching shear reinforcement is investigated. In addition, four reinforced specimen with punching shear reinforcement such that they had shearhead, closed stritup and two new punching shear reinforcement, are investigated. All of specimens have same material parameters, same reinforcement ratios and same sizes. Specimens are designed and detailed as thin slabs , and provisions for high desing live loads.The test results show that the new shear reinforcement used in the tests has led to ductile behaviour, and increased the punching capacity of the slab-column connection. The load-rotation relationships of all specimens are given. And rational models and desing formulas for punching shear are given. Test results obtained from this experimental program are compared with each other. The experimental data for slab tests performed by a number of investigators are compared with the data obtained from these tests.