PIC16F877 mikrodenetleyicisi ile bir PLC tasarımı
Design of a PLC with PIC16F877 microcontroller
  1. Tez No: 276297
  2. Yazar: OMER F. RAFAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Otomatik kontrollerde PLC kullanımı hızla artmaktadır. Programlama mantığı birbirine çok yakın, kendi aralarında değişik üstünlükler ile ayrılan PLC ürünleri geliştirmeleri ile otomatik kontrol sistemlerinde, hız, kontrol ve güvenlik sağlanmaktadır.Bu çalışmada son yıllarda çok sık kullanılan PIC (Peripheral Interface Controller) mikrodenetleyicisi kullanarak bir programlanabilir lojik kontrolü (PLC) yapılmaktadır. Kontrol işleminde mikrodenetleyici olarak PIC16F877 kullanılmıştır. HEX kodlar üretebilen bir arayüz yazılımı geliştirilmiştir. Gerçekleştirilen arayüzü yazılımında merdiven (LADDER) ve komut listesi (statement list) benzer bir programlama ortamı oluşturulmuştur.Yapılan deneysel çalışmalar ile örnek kontrol devrelerinin simülasyonu gerçekleştirilmiş ve deney kartı üzerinde çalışması incelenmiştir
Özet (Çeviri)
PLC, has been used extensively in industry is increasing rapidly. Programming logic is very close to each other, products with different advantages PLC, automatic control systems, speed, control and security is provided.This study used very often in recent years, the PIC (Peripheral Interface Controls) using a microcontroller, programmable logic control (PLC) are scheduled. used as the PIC16F877 Microcontroller. Interface software which can produce HEX codes has been developed. Realized interface software ladder (LADDER) and (statement list) created a similar programming environment.Simulation of sample control circuit is realized with accomplished experimental practice and examined working on the test card.