Afyon'da erik üretimi yapan işletmelerin yapısal durumu ve gelişme olanakları
Structural situation and development possibilities of the farms made plum production in Afyon
  1. Tez No: 276303
  2. Yazar: DİLEK KARAMÜRSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma; Afyon ilinde erik yetiştiriciliğinin geliştirilme olanaklarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Sektörün mevcut durumu iç ve dış çevre analizi ile incelenmiştir. İç çevre analizinde, Afyon ili erik işletmelerinden seçilen 76 üretici, üniversite ve araştırma enstitülerinde erik konusunda çalışan 15 araştırma görevlisi ve Sultandağı ve Çay ilçelerinde çalışan 7 yayım elemanı ile yapılan anketler sonucu elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Ayrıca dünya ve Türkiye erik üretimindeki gelişmeler analiz edilmiş, 2023 yılı için üretim, alan ve ihracat/ithalat projeksiyonları yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında SWOT analizi kullanılarak sektörün stratejik analizi yapılmıştır. Strateji analizinde temel amaçlar; verim ve kalite artışı, erik meyvesinin katma değeri yüksek ürünlere işlenmesi ve pazarlamasının geliştirilmesi olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu amaçlara ulaşabilmek için gerçekleştirilmesi gereken faaliyetler, bunları kimlerin, kimlerle birlikte, ne zaman, nasıl yapacağını ve faaliyetlerin başarı göstergelerini içeren eylem planı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study carried out determination of developing possibility of plum growing in Afyon province. Present condition of the sector has been examined with inside and outside environment analyzes. In the inside environment analyze has been evaluated poll data from 76 farmers; 15 researchers working about plum growing in university and research institute and 7 publication persons. Progress in the World and Turkey plum production has been analyzed and made projections about production,growing area and exportation/importation for 2023 year. According to data, with SWOT analyze was made of sector. The basic aim of strategy analyze was determinated as increasing of yield and quality, transformation of plum fruit to products that has high added value and development of marketing. An operation scheme has been prepared including activities; who, when, how to make the activity and indicators of achievement.