Isparta ilinde kiraz işletmelerinde yeniliklerin benimsenme ve etki değerlemesi
Adoption and impact assessment of innovations in cherry enterprises in Isparta province
  1. Tez No: 276302
  2. Yazar: FATMA PINAR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİTHAT DİREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma ile Isparta ilinde kiraz konusunda yapılan araştırmaların ve yeniliklerin nasıl ve hangi kanallar ile yayılıp benimsendiği saptanmaya ve kiraz konusunda yapılan ve uygulamaya aktarılan araştırma sonuçlarının etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Merkez, Gelendost ve Senirkent ilçelerinde bulunan, basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 75 işletmeyle yapılan anketler, kamu yayımcısı ile yapılan 7 anket ve araştırmacılarla yapılan 22 anket, araştırmanın verilerini oluşturmuştur. İşletmecilerin yaşı, eğitim süreleri ve çiftçilik tecrübesi bakımından yenilikçilik düzeyleri arasında fark önemsiz, işletmecilerin kiraz yetiştiriciliği tecrübesi bakımından ise önemli bulunmuştur. Toplam işlenen arazi ve kiraz üretim alanı ve parsel sayısı, yenilikçilik düzeyinin belirlenmesinde etkilidir. İşletmelerin büyük bir çoğunluğu, çöğür anaçla ve 0900 Ziraat çeşidi ile yetiştiricilik yapmaktadır. Yenilikçilik düzeyleri arasında dekara ve ağaç başına verim, yıl içinde yayım elemanıyla görüşme sıklığı bakımından önemli farklar bulunmamıştır. Benimsemede zirai mücadele, bitki büyüme düzenleyicileri (BBD), yaprak- toprak analizi, bitki besleme, sulama tekniği, arı bulundurma konularında denetimli kaynaklar etkili bulunmuştur. Budama, birden fazla tozlayıcı çeşit kullanma, yaprak- toprak analizi yaptırma, damla sulama metodu ile sulama, BBD kullanma ve bahçede arı bulundurmada etkili faktörler, logit analizleriyle belirlenmeye çalışılmıştır. Yenilikçi grupların dekara brüt marjı hesaplanmış ve yapılan t testiyle işletmeler arasında brüt marj bakımından fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at determining how and through which channels the researches on sweet cherry and concerned innovations are disseminated and adopted and assessing the impact of the research findings which were transmitted to the practice. The questionnaires made on 75 enterprises selected with the method of simple random sampling located in Eğirdir, Gelendost and Center. 7 questionnaires conducted on extension specialists, and 22 questionnaires conducted on researchers constituted the data of the research. The difference between the owners of enterprises in terms of their age, experience in growing and education duration on innovations was found insignificant, while the difference between the owners of the enterprises in terms of experience in growing on sweet cherry was significant. Total amount of land used and the sweet cherry growing area is important in determining the level of awareness on innovations. Majority of the enterprises were used seedling rootstocks and 0900 Ziraat sweet cherry variety. It was not found that the frequency of meeting the staff of the extension service within the year, yield of decare and per tree yield between innovation levels. Controlled resources were significant in the adoptation on plant protection, plant growth regulator, leaf and soil analysis, fertilizer, irrigation technique issues. Logit analyses was determined the factors influencing on pruning, a lot of pollinator, soil and leaf analysis, dripping irrigation system, plant growth regulators and use of bee. Gross margin of innovation groups were calculated. Differences between enterprises were determined with used t test and were insignificant as gross margin.